Co robić, gdy cebulowe przedwcześnie wykiełkują?

Narcyzy już wiosną :).

Ostatnio znowu się ociepliło u nas do około 10 stopni i zauważyłam, że pierwsze cebulki zaczęły kiełkować. Nie wiem tak naprawdę, czy pierwsze, ale przypadkiem odsłoniły się, gdy podlewałam ogród w celu opróżnienia beczek z wodą. No i już są. I co teraz?

Teraz jedyne, co możemy zrobić, to okryć te pierwsze pędy tak, żeby wraz z powracającym mrozem, nie przemarzły. Ja zakryłam cebulki ziemią i jeszcze sianem. Można okryć torfem, słomą czy inną ściółką. Super by było, gdyby w zimie napadało trochę śniegu na te cebulki, no ale na to już nie mamy wpływu…

Jeśli pogoda ciepła utrzymuje się dłużej i takie same są prognozy, to lepiej wstrzymać się z przykryciem i poczekać do zapowiadanych mrozów. Kilkustopniowe minusowe temperatury takie pędy najczęściej spokojnie przetrwają. Jeśli ma spaść już do więcej niż np. -5, to wtedy działamy i przykrywamy.
Oczywiście, nie dajmy się zwariować, że jak jest na plusie to lecimy i odkrywamy, a na minusie – znowu trzeba zakrywać. Ja już wtedy zostawiam to naturze: jak raz przykryłam, to zostawiam, a co ma być, to będzie.

Na przyszłość, cebulowe warto sadzić później niż wcześniej. Ja się z tym nigdy nie spieszę, a mimo to od kilku sezonów już mi takie falstarty się zdarzają.

Jeśli wyłamiemy te młode pędy, to wcale nie znaczy, że cebulka zapomni i na wiosnę będzie jak nowa i wypuści nowe. Nie wyłamujemy nic. Jeśli pędy przemarzną i nie zakwitną, to trudno. Te wyłamane to już raczej na pewno nie zakwitną.

Macie jeszcze jakieś sposoby na takie falstarty?

Joanna.

Related posts

Uprawa i zalety czosnku ozdobnego.

Co u mnie kwitnie w kwietniu? Oraz pobudka pszczół murarek.

Lista wielofunkcyjnych roślin kwitnących.

0 comment

agatek 8 grudnia 2018 - 10:49
U mnie jeszcze nie było, ale właśnie rano zastanawiałam się nad moimi cebulami czy nie ruszą... natomiast takie duże jak na pierwszym zdjęciu to bym wykopała do doniczki i do domu :) Przekwitną, odpoczną w chłodnym miejscu to może jeszcze zakwitną kolejny raz wiosną :)
Ogrodnicza Obsesja 8 grudnia 2018 - 10:56
te duże to jest foto z wiosny kilka lat temu :) ale bardzo mi się spodobało :)
no tak, do doniczek też można zabrać, jest to pomysł, jeśli ktoś ma warunki.
Tomek z PP 8 grudnia 2018 - 16:49
Zdarza się, że rośliny jesienią próbują powtarzać kwitnienie (w październiku widziałem kilka kwiatków na jednej z jabłoni). Nie jest to na szczęście zjawisko masowe. Powodów do zmartwienia na siłę nie ma co szukać, ponieważ do wiosny jest jeszcze daleko i rośliny zdążą odpocząć, więc luzik. :)
Anonimowy 5 stycznia 2019 - 13:38
u mnie zawsze ruszają wcześniej... na początku zimy z reguły :D po pewnym czasie zatrzymują się... i na wiosnę kontynuują. zawsze myślę, że nic z tego już nie będzie... a one zawsze mnie zaskoczą! moc natury!
Add Comment