Sos z dynią do słoików.

W tym roku dla odmiany nie miałam za dużo cukinii, za to więcej dyni. Ponieważ sosy na bazie sezonowych zbiorów to moja ulubiona rzecz, w tym roku zrobiłam pyszny, słodki w smaku sos z dynią. Może być mniej lub bardziej gęsty, zależy czy dolejecie więcej wody. U mnie jest dość gęsty, idealny do makaronu czy na domową wersję szakszuki czy po prostu do chleba z masłem. Uwielbiam takie sosy i zapraszam do inspirowania się przepisem. Ze składnikami można się bawić – zmieniać, dodać nawet cukinii czy pomidorów zamiast koncentratu. Twórzcie własne wariacje :).

Składniki u mnie (proporcje nieco na oko, jak zwykle):

  • pół dyni 7.2 kg – trzeba odliczyć skórkę, pestki itp., więc pewnie ok. 2.5-3 kg dyni
  • 4 duże papryki + 2 małe (moje)
  • kilka cebul (mam zamrożone w woreczkach, więc trudno powiedzieć – myślę, że ok. 5 średnich cebul było)
  • 2 słoiczki koncentratu pomidorowego po 200 g każdy (tutaj można użyć swoich pomidorów, jeśli się ma – sos będzie też bardziej rzadki)
  • sól i cukier do smaku, olej do podsmażenia na początek

Wzięłam największy garnek, jaki miałam. Najpierw na rozgrzanym oleju podsmażyłam skrojoną cebulę, dodałam papryki i na koniec kawałki dyni. Często mieszałam, żeby się nie przypaliło, bo czuć było, że spód przywiera. Z tego powodu dolałam trochę wody, może 3/4 szklanki – tyle, aby łatwiej się mieszało. (Jeśli dacie pomidory zamiast koncentratu, to nie powinno być tego problemu.) Podgotowałam ok. 20 minut. Zblendowałam, ale tak, że troszkę kawałków warzyw jeszcze zostało w całości. Dodałam koncentrat pomidorowy, sól i cukier. Mieszałam i doprawiałam, aż do uzyskania takiego smaku, jaki mi odpowiadał. W wielu przepisach dodaje się też ocet, ja tego nie zrobiłam, bo nie chciałam. Tak zblendowany, gęsty sos jeszcze sobie popyrkał z 10 minut pod przykryciem – przykryć trzeba, bo przy takiej gęstości strzela na całą kuchnię i można dostać w oko :).

Przełożyłam do słoików za pomocą chochli i takiego sprytnego, super pomocnego przy przetworach akcesorium.

Jest to moje odkrycie ubiegłego roku – 3 złote i koniec z porozmazywanymi przetworami po całej kuchni i umazanymi słoikami.

Wszystkie słoiki wstawiłam na blasze do piekarnika, rozgrzałam do 120 stopni i pasteryzowałam około 30 minut. Potem wyłączyłam piekarnik i zostawiłam na całą noc do powolnego ostygnięcia. Ważne, żeby słoiki zassały pokrywkę. Jeden nie zassał, więc trzymam go na wszelki wypadek w lodówce i zamierzam w najbliższym czasie zużyć.


Z podanych składników wyszło mi 21 słoiczków wielkości jak na zdjęciu (średnich) plus sosu na dwa pełne obiady.

Jak Wam się podoba przepis? Robicie sosy z dynią?

Joanna.

Related posts

„Spaghetti” z cukinii

Ząbki czosnku w oleju na zimę.

Woda lawendowa – mój pierwszy hydrolat lawendowy DYI

5 komentarzy

Tomek 11 października 2020 - 23:01
Fajny przepis, szczególnie, że bez octu. :) Ten sezon był bardzo suchy, a ja zaniedbałem podlewanie, więc warzywnych przetworów mieć nie będę. Ale mam jeszcze sporo z zeszłego roku, również z dyni (raczej na słodko), a w tym dorzuciłem trochę jabłkowych, więc z głodu nie umrę. :D Pozdrawiam!
Agata Zinkiewicz 11 października 2020 - 23:11
Uwielbiam zupy z dyni, cukini... W tym roku szaleliśmy na bogato. Ten rok był dobry. Z resztą ja jestem co roku zadowolona... Nie znam przepisów na sos. Wydaje się być ciekawy. Mam jeszcze kilka dyń i cukini w zapasie. Może spróbuje??? A słyszałam o miodku z dyni... Kiedyś pokazywałam na blogu jak to robię... Ale tto było ładnych parę lat temu... Równie pyszota. Pozdrawiam.
Marta 15 października 2020 - 14:24
Małe pytanko.na inny temat. Ziemia w moim ogródku jest bardzo nieurodzajna, prawie piach. czy jeśli zacznę wyrzucać na grządkę obierki z ziemniaków i owoców + inne warzywne resztki i może lekko pomieszam z ziemią to mi się do wiosny rozłoży i pięknie zamieni w żyzną ziemię?
Ogrodnicza Obsesja 23 października 2020 - 16:09
Można próbować 🙂 polecam mój wpis o kompostowaniu bezpośrednio na rabatach https://ogrodniczaobsesja.pl/2018/02/6-zalet-kompostowania-bezposrednio-na-rabatach-post-troche-o-oszczedzaniu.html
Edyta 23 marca 2021 - 10:41
Moja córka wcina takie sosy zamiast ketchupu tylko ja blenduję na gładką masę tak by nie było żadnych kawałków.
Add Comment