Zaprawianie popiołem drzewnym cebuli dymki.

przez Ogrodnicza Obsesja
16,5K wejścia

Przed posadzeniem, warto zaprawić to, co sadzimy. O nie-chemicznych metodach zaprawiania nasion pisałam już tutaj. Teraz wypróbowuję zaprawianie popiołem drzewnym cebuli dymki.

Popiół łatwo uzyskać ze spalenia kawałka drewna, najlepiej liściastego, bo z tego, co wiem, jest bogatsze w składniki mineralne, niż to iglaste.

Zaprawione nasiona czy cebulki mają być chronione przed chorobami np. grzybowymi, a także przed szkodnikami (ponoć śmietka cebulanka go nie lubi, ale chyba bardziej trzeba sypać w trakcie jej wylotu czy już żerowania). Cebula lubi też potas, którego popiół zawiera sporo, więc na start dostanie takie doładowanie.

Zaprawiać można mieszając nasiona z popiołem, a w przypadku cebulki, zmieszałam popiół z wodą i wykąpałam w tym cebulki tuż przed wsadzeniem.
Jeśli macie popiołu więcej, można wsypać w dołki lub rządki, gdzie sadzicie cebulę.

Jakie Wy macie sposoby na zaprawianie dymki?

Joanna.

Podobne tematy

7 komentarzy

Dominika 29 marca 2019 - 10:08

Nie słyszałam jeszcze o takiej metodzie. Na pewno spróbuję!

Odpowiedz
Anonimowy 30 marca 2019 - 15:37

do zaslepienia beczki mozna uzyc sruby z duza podkladka i uszcelki , deetki lub kawalka innej gumy . Trzyma latami -sprawdzone

Odpowiedz
Unknown 31 marca 2019 - 16:07

też tak popiołem drzewnym zaprawiłam dymkę, a część zaprawiłam rozpuszczoną polopiryną i cynamonem,ktoś radził na forum ogrodniczym…czekam na efekty 🙂

Odpowiedz
Aneta 5 kwietnia 2019 - 07:19

Nie słyszałam wcześniej o takim zaprawianiu cebulek. Wcześniej używałam preparatu kupowanego w ogrodniczym, ale popiół na pewno będzie zdrowszy dla roślin.

Odpowiedz
Anonimowy 16 kwietnia 2019 - 09:47

Ja zamaczałam najpierw cebulki w wodzie a później obtaczałam je w popiele.

Odpowiedz
Ewa 11 kwietnia 2022 - 09:37

Czy zaprawione cebulki nie dostały robaka właśnie wypróbowuję ta metodę jestem ciekawa efektów 🥰

Odpowiedz
Ogrodnicza Obsesja 9 maja 2022 - 17:45

proszę próbować, na pewno nie zaszkodzi!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

* Umieszczając komentarz, akceptujesz Politykę Prywatności tej strony.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia jej prawidłowego działania, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych, zapewniania funkcji społecznościowych oraz systemu komentarzy. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek? Akceptuję Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Polityka Prywatności i Cookies