Drzewa to nasi stali kompani – spotykamy je niemal wszędzie, towarzyszą nam, pomagają nam, korzystamy z nich, czcimy je, ubóstwiamy (dosłownie i w przenośni), wplatamy w baśnie i opowieści, wszelką …
styczeń 2017
Zrób to sam – gnojówka z pokrzyw. Właściwości i przepis na najpopularniejszy nawóz naturalny.
Tej Pani chyba nie trzeba przedstawiać – ciemnozielonobrunatna, pachnąca, pełna super składników odżywczych, łatwo dostępna i prosta w wykonaniu: GNOJÓWKA Z POKRZYW Mniam, mniam – powiedział pomidor. Coś tak …
Drugie życie rzeczy w ogrodzie. Super paski mocujące ze starych pończoch tylko w 2. krokach.
A propos drugiego życia rzecz, o którym pisałam już raz tutaj (a ponadto zbieram rośliny ze śmietników i wsadzam, a co), chciałabym przybliżyć bardzo prostą metodę na opaski podtrzymujące do …
Skąd wziąć darmowy materiał na ściółkę, gdy go nie masz, czyli jak nalać z (pozornie) pustego, aby mieć pełne.
O zaletach ściółkowania rozpisuję się od ponad roku w związku z permakulturą, której założenia staram się wprowadzać na działce (jest nawet osobna kategoria na posty z nią związane). Do mnie …
Warzywnik zimą, czyli co można uprawiać w ogrodzie nawet pod śniegiem.
Zima jest w Polsce, to fakt, ale to nie znaczy, że nawet pod śniegiem lub w jego towarzystwie nie znajdzie się coś, co możemy skonsumować. A żeby skonsumować z ogrodu, …
Ekologiczne alternatywy dla chemicznego zaprawiania nasion (bejcowania).
Chemiczne zaprawianie nasion jest be. Moim zdaniem. Bejcowanie nasion brzmi dla mnie jak lakierowanie pomidora. Zwracam też uwagę na to, jakie kupuję nasiona. Te w różowych skorupkach dla mnie odpadają. …
Co zrobić z psującą się cebulą, czyli własny szczypiorek na parapecie.
Czasem się zdarza, że kupiona czy własna cebula, przechowywana w ciepłej kuchni, zaczyna mięknąć, podejrzanie zmieniać kolor, gnić jakby… Jeśli do tego zaczyna wypuszczać zielone – to sygnał, że zaczęła …
Rodzinne Ogródki Działkowe Otoczone Siatką – wyjaśniam. Taki żartobliwy sposób odpowiedzi na pytanie, gdzie spędzasz w tym roku wakacje. Działki mają fajną, długą historię w Polsce no i tradycję, dzięki …
Nie sprzątam. Czyli dlaczego w ogrodzie nie musi być porządek, a pożądany jest bałagan…
Jak byłam dzieckiem, to miałam bałagan w pokoju, chociaż lubiłam, jak było posprzątane… po prostu nie umiałam tego utrzymać. Macie tak? W ogrodzie też lubiłam, jak było „ładnie”, znaczy kwiatuszki …
Hortiterapia, czyli (nareszcie) powrót do natury. Bajka z głębokim przesłaniem.
Zamyka Kazik różę w ciemnym pokoju, z korzeniami w wiaderku ziemi. Ledwo trochę światła spomiędzy żaluzji dochodzi. Podlewa wodą z kranu. Ona marnieje. Liście zaczynają przybierać coraz bledszy kolor i …