Nie wszystkie pędraki to szkodniki. Jak odróżnić pędraki kruszczycy złotawki od pędraków chrabąszcza majowego?

przez Ogrodnicza Obsesja
11,6K wejścia

Ostatnio dokonałam ciekawego odkrycia w kompostującej się pod chmurką kostce siana. Kiedy chciałam siano rozłożyć na nowo tworzonej rabacie, okazało się, że jest kostka jest pełna gniazd pędraków.

Widziałam wcześniej pędraki w ziemi i wiem, że sporo lata u nas chrabąszczy, więc przyjęłam, że to pewnie one. Wyszukałam nawet na szybko w telefonie „pędrak chrabąszcza majowego” i sobie potwierdziłam – tak, duży, jasny, ciemny odwłok, nóżki – to jest to.
Ponieważ pędrak chrabąszcza żywi się korzeniami roślin, uznawany jest za szkodnika. Trochę zastanowiło mnie, czemu zjada siano… ale co ja tam wiem. Wyzbierałam wszystkie (sporo…) i wywiozłam poza działkę tam, gdzie wywożę ślimaki.
No i wrzuciłam film na youtube. Jak to dobrze czasem wrzucić coś na youtube, bo można czegoś ciekawego się dowiedzieć od Was. Te pędraki w kostce siana to nie larwy chrabąszcza, a kruszczycy złotawki – tego zielonego chrząszcza, co siedzi na kwiatkach (żywi się nimi) i faktycznie u mnie zawsze jest tych chrząszczy trochę.

Pędraki kruszczycy nie żywią się korzeniami roślin, a rozkładającymi się szczątkami, spróchniałym drewnem no i jak widać sianem. W związku z tym w ogrodzie można je uznać za bardzo pożyteczne, bo pomagają nam rozkładać materię organiczną. Stąd też w kostkach mnóstwo było czarnych odchodów, podobnych do odchodów mysich, że aż pomyślałam, że mysz polna w tej kostce chyba ma gniazdo.

Pędraki były różnych rozmiarów – od kilkucentymetrowych, do malutkich, kilkumilimetrowych. Cykl rozwoju takiego pędraka to 1-2 lata, w kostce były larwy w różnym stadium tego cyklu, tak myślę.

Dzisiaj chcę pokazać pędraka kruszczycy złotawki i jak go odróżnić od pędraka chrabąszcza majowego.

Przede wszystkim – oto pędrak kruszczycy:

A to pędrak chrabąszcza majowego, znaleziony w ziemi pod trawą: 

Podstawowe różnice:

1. Pędrak chrabąszcza ma dłuższe nóżki, może poruszać się na nich, podczas gdy pędrak kruszczycy ma je króciutkie i bardziej może pełzać całym ciałem, niż korzysta z nóżek.
2. Pędrak chrabąszcza ma przed czarnym odwłokiem takie jakby zwężenie, podczas gdy pędrak kruszczycy tego nie ma.
3. Pędraki chrabąszczy znajdziecie tam, gdzie żerują – w glebie, podczas gdy pędraki kruszczycy tam, gdzie martwe rośliny i materia organiczna – w kompoście, w próchnie, w sianie…

To takie trzy różnice, dzięki którym ja już na pewno będę umiała stwierdzić, co jest co. I na przyszłość nie eksmitować pożytecznych zwierząt z ogrodu, a po prostu przenieść je w inne miejsce, np. kompostownik czy gruba ściółka. Mam nadzieję, że ten post się komuś również przyda.

Joanna.

11 komentarzy

Tomek z PP 16 lipca 2019 - 22:06

O ile w tym roku widziałem u siebie jednego chrabąszcza majowego, a kruszczycy w ogóle sobie nie przypominam, to będę miał na uwadze, że coś takiego istnieje i sobie radzi, nie czyniąc szkód. Dzięki za ten materiał. 🙂

Odpowiedz
Basia 29 maja 2020 - 23:00

A czy są jeszcze jakieś inne pedraki (prócz chrząszcza majowego, czerwcowego i opuchlaka), ystepujace w ziwmi, które nie są szkodnikami dla roślin?

Odpowiedz
zielona 21 lipca 2019 - 13:34

Byłam pewna że te pędraki są identyczne ale teraz już zaczynam je odrózniać :))

Odpowiedz
Tamaryszek 7 października 2019 - 21:23

U mnie w kompoście jest ich sporo, cieszę się, że są nieszkodliwe.

Odpowiedz
Unknown 26 grudnia 2019 - 12:50

Cześć, nie wiedziałam, że są i inne chrabąszcze, których larwy przypominją larwy chrabaszcza majowego. Teraz juz wiem 🙂 i wiem jak je rozróżnić. Dzięki za przejrzyste porównanie i opis 🙂

Odpowiedz
Maria i Ania 9 lutego 2020 - 21:56

w materiale zdrewniałym np zrąbki mogą być pędraki rohatyńca, ślicznego chrząszcza jak mały nosorożec, też się żywi celulozą, b. cenny w kompoście

Odpowiedz
Ogrodnicza Obsesja 10 lutego 2020 - 08:11

Bardzo ciekawe, nie wiedziałam!

Odpowiedz
Krzysiek 7 września 2021 - 07:52

Ciekawy materiał, dzięki. A czy orientuje się ktoś czy Turkuć Podjadek swoje larwy ma również podobne, i ewentualnie jak je odróżnić od larw Chrabąszczy?

Odpowiedz
Jola 18 czerwca 2021 - 14:43

Cieszę się, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to, że pędrak może być bardzo pożyteczny

Odpowiedz
Ogrodnicza Obsesja 29 czerwca 2021 - 21:48

Oby jak najwięcej!

Odpowiedz
Piotr 27 marca 2023 - 13:50

Nie tylko może, ale każdy z nich na swój sposób jest pożyteczny. Nie można tępić wszystkiego co żyje, a co akurat nie pasuje do naszych aktualnych wyobrażeń, traktując jako szkodniki. Prędzej czy później okaże się, że istnieje jakaś pożyteczna zależność, o której nie było wiadomo (nie powiedziano nam o niej…). Podchodźmy to świata żyjącego ostrożnie i z szacunkiem. Jakoś to wszystko potrafiło ze sobą współżyć i bez naszej zadufanej regulacji. A chrabąszcze akurat pewnie dlatego rozmnażają się tak bardzo i dają nam się we znaki, bo za dobrze się czują w środowisku, które im zapewniamy. Być może wytępiliśmy ich największych naturalnych przeciwników.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

* Umieszczając komentarz, akceptujesz Politykę Prywatności tej strony.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia jej prawidłowego działania, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych, zapewniania funkcji społecznościowych oraz systemu komentarzy. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek? Akceptuję Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Polityka Prywatności i Cookies