Ostatnio dokonałam ciekawego odkrycia w kompostującej się pod chmurką kostce siana. Kiedy chciałam siano rozłożyć na nowo tworzonej rabacie, okazało się, że jest kostka jest pełna gniazd pędraków.
Widziałam wcześniej pędraki w ziemi i wiem, że sporo lata u nas chrabąszczy, więc przyjęłam, że to pewnie one. Wyszukałam nawet na szybko w telefonie “pędrak chrabąszcza majowego” i sobie potwierdziłam – tak, duży, jasny, ciemny odwłok, nóżki – to jest to.
Ponieważ pędrak chrabąszcza żywi się korzeniami roślin, uznawany jest za szkodnika. Trochę zastanowiło mnie, czemu zjada siano… ale co ja tam wiem. Wyzbierałam wszystkie (sporo…) i wywiozłam poza działkę tam, gdzie wywożę ślimaki.
No i wrzuciłam film na youtube. Jak to dobrze czasem wrzucić coś na youtube, bo można czegoś ciekawego się dowiedzieć od Was. Te pędraki w kostce siana to nie larwy chrabąszcza, a kruszczycy złotawki – tego zielonego chrząszcza, co siedzi na kwiatkach (żywi się nimi) i faktycznie u mnie zawsze jest tych chrząszczy trochę.
Pędraki kruszczycy nie żywią się korzeniami roślin, a rozkładającymi się szczątkami, spróchniałym drewnem no i jak widać sianem. W związku z tym w ogrodzie można je uznać za bardzo pożyteczne, bo pomagają nam rozkładać materię organiczną. Stąd też w kostkach mnóstwo było czarnych odchodów, podobnych do odchodów mysich, że aż pomyślałam, że mysz polna w tej kostce chyba ma gniazdo.
Pędraki były różnych rozmiarów – od kilkucentymetrowych, do malutkich, kilkumilimetrowych. Cykl rozwoju takiego pędraka to 1-2 lata, w kostce były larwy w różnym stadium tego cyklu, tak myślę.
Dzisiaj chcę pokazać pędraka kruszczycy złotawki i jak go odróżnić od pędraka chrabąszcza majowego.
Przede wszystkim – oto pędrak kruszczycy:
Własnego zdjęcia pędraka chrabąszcza majowego nie mam, ale ze źródeł w internecie – forum Ogrodowisko, wątek tutaj – jest fotka z porównaniem obu pędraków, i fajne zdjęcie larwy chrabąszcza na światkwiatów tutaj.
Podstawowe różnice:
1. Pędrak chrabąszcza ma dłuższe nóżki, może poruszać się na nich, podczas gdy pędrak kruszczycy ma je króciutkie i bardziej może pełzać całym ciałem, niż korzysta z nóżek.
2. Pędrak chrabąszcza ma przed czarnym odwłokiem takie jakby zwężenie, podczas gdy pędrak kruszczycy tego nie ma.
3. Pędraki chrabąszczy znajdziecie tam, gdzie żerują – w glebie, podczas gdy pędraki kruszczycy tam, gdzie martwe rośliny i materia organiczna – w kompoście, w próchnie, w sianie…
To takie trzy różnice, dzięki którym ja już na pewno będę umiała stwierdzić, co jest co. I na przyszłość nie eksmitować pożytecznych zwierząt z ogrodu, a po prostu przenieść je w inne miejsce, np. kompostownik czy gruba ściółka. Mam nadzieję, że ten post się komuś również przyda.
Joanna.
7 komentarzy
O ile w tym roku widziałem u siebie jednego chrabąszcza majowego, a kruszczycy w ogóle sobie nie przypominam, to będę miał na uwadze, że coś takiego istnieje i sobie radzi, nie czyniąc szkód. Dzięki za ten materiał. 🙂
A czy są jeszcze jakieś inne pedraki (prócz chrząszcza majowego, czerwcowego i opuchlaka), ystepujace w ziwmi, które nie są szkodnikami dla roślin?
Byłam pewna że te pędraki są identyczne ale teraz już zaczynam je odrózniać :))
U mnie w kompoście jest ich sporo, cieszę się, że są nieszkodliwe.
Cześć, nie wiedziałam, że są i inne chrabąszcze, których larwy przypominją larwy chrabaszcza majowego. Teraz juz wiem 🙂 i wiem jak je rozróżnić. Dzięki za przejrzyste porównanie i opis 🙂
w materiale zdrewniałym np zrąbki mogą być pędraki rohatyńca, ślicznego chrząszcza jak mały nosorożec, też się żywi celulozą, b. cenny w kompoście
Bardzo ciekawe, nie wiedziałam!