Home Warzywnik Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o marchewce, ale było zbyt oczywiste, żeby zapytać.

Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o marchewce, ale było zbyt oczywiste, żeby zapytać.

by Ogrodnicza Obsesja

Marchewka to jarzyna, która kojarzy mi się z domem, typowym polskim ogrodem, zupą, surówką z jabłkiem, mamałygą z groszkiem z przedszkola i ogólnie z czymś, co zawsze było, jest i będzie na stole. Pewnie Wam też się wydaje, że wiecie o niej wszystko. Idę o zakład, że po tym artykule będziecie zaskoczeni!

Kolory tęczy.

Kolor naszej bohaterki jest tak oczywisty, że dorobił się własnej nazwy w palecie barw: marchewkowy.
Ale oryginalne, dzikie warzywo było białawe albo fioletowe. Dopiero po wielu krzyżówkach wyhodowano marchew taką, jaka najczęściej gości na naszych stołach. Autorami pomarańczowej wersji z XVI wieku byli Holendrzy.
Biała odmiana marchwi rośnie w Polsce w stanie dzikim. Jej uszlachetniona wersja jest też coraz bardziej popularna obok żółtych, czerwonych i fioletowych odmian. Oprócz koloru, różnią się one lekko smakiem, mogą być bardziej i mniej kruche, słodkie czy soczyste. Także w sklepach ogrodniczych coraz częściej spotykamy nasiona tych warzyw w różnych wariantach kolorystycznych, przy czym warunki uprawy nie różnią się znacząco, warto więc poeksperymentować w ogrodzie.

Prosta w obsłudze.

Uprawa marchwi nie należy do trudnych. Można ją siać w ziemi lekko zasadowej i dobrze spulchnionej, żeby korzenie mogły się swobodnie rozwijać. Po wzejściu pierwszych siewek, marchew należy przerwać, czyli przerzedzić, pozostawiając większe odstępy między młodymi roślinami, tym samym dając miejsce na rozwój większych korzeni. Niektórzy uprawiają ją w redlinach, czyli podłużnych kopcach ziemi, na szczycie których sieje się nasiona. Jest to dobry sposób na bardziej podmokłe tereny. Dzięki temu korzeń rozwija się prosty, nie zniekształcony, a woda nie stoi w miejscu wzrostu warzywa. Jeśli natomiast ziemia w ogrodzie jest sucha, przepuszczalna, to trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu marchwi, bo – jak wszystkie korzeniowe – nie znosi ona suszy.


 Same zalety.

Chociaż w około 90% złożona z wody, marchew ma w sobie cały arsenał witamin i minerałów: A, B, C, E, PP czy K, potas, sód, fosfor i wapń, żelazo, magnez i cynk. Wymieniać można jeszcze dalej, bo o jej właściwościach rozpisują się zarówno naukowcy, jak i prasa kobieca. Marchew jest znana ze swojego dobroczynnego wpływu na wzrok oraz przeciwdziała starzeniu, dzięki zawartości beta-karotenu. Karoten pomoże nam też uzyskać piękny odcień opalenizny, jeśli zwiększymy spożycie tego warzywa w okresie letnim. Różnorakie wyciągi i olejki z marchwi dodawane są do kosmetyków przeciwzmarszczkowych i pielęgnacyjnych. Sami możemy przygotować maseczkę z samej utartej marchwi lub z dodatkiem śmietany i nałożyć na twarz na 20 minut, zadziała nawilżająco. Warzywo zawiera też sporo błonnika oraz niewiele kalorii. Przy tych wszystkich zaletach, marchew jest w dodatku łatwo dostępna i tania!

Co robimy z marchwi? A raczej: czego nie robimy?

Nadaje się do zjedzenia na surowo, po ugotowaniu, upieczeniu czy usmażeniu. Marchewkowe kluski, pasty, placki, naleśniki czy koktajle to dopiero początek. Jest nie tylko dodatkiem czy daniem obiadowym, piecze się z niej też ciasta i chlebki. Nie można zapomnieć o konfiturach, wszak dżem marchwiowy jest jednym z najbardziej popularnych w Portugalii.

Joanna.

Artykuł znajdziecie w ósmym numerze Kotła http://magazynkociol.pl/2015/11/dolnoslaski-magazyn-kulinarny-kociol-osmy-numer/

You may also like

Leave a Comment