Co zrobić z psującą się cebulą, czyli własny szczypiorek na parapecie.

przez Ogrodnicza Obsesja
691 wejścia

Czasem się zdarza, że kupiona czy własna cebula, przechowywana w ciepłej kuchni, zaczyna mięknąć, podejrzanie zmieniać kolor, gnić jakby… Jeśli do tego zaczyna wypuszczać zielone – to sygnał, że zaczęła rodzić i trzeba ją jak najszybciej dostarczyć na oddział….

Taka cebula będzie miękka i już trochę inna w smaku, jeśli zechcemy ją zjeść. Jeśli ją przekroimy, to zobaczymy w środku zieleniejący pęd. Ja lubię wykorzystać tą sytuację i popędzić z niej szczypiorek.

Najlepiej u mnie się sprawdza
wzięcie małego kieliszka, nalanie trochę wody i włożenie cebuli tak, żeby ledwo końcówką dosięgała tej wody.

Nie chcemy, żeby była w niej zamoczona, bo wtedy szybciej gnije, niekiedy śmierdzi po prostu. Cebula wypuści sobie korzonki do tej wody, a zielone będzie rosnąć. Stawiamy ją na parapecie, czyli tam, gdzie najwięcej słońca. Wodę uzupełniamy, jeśli trzeba.

Jeśli macie więcej cebulek, można je umieścić razem w jednym, większym naczyniu, ja jednak wolę po jednej w kieliszku – wtedy każdą mini-hodowlę mogę ogarniać indywidualnie :).

Można w ten sposób potraktować nawet cebule, które nie wykazały jeszcze chęci kiełkowania – z nich także najczęściej wyrośnie szczypior.

Po odcięciu szczypiorku, reszta oczywiście na kompost :).

Joanna.

Podobne tematy

Zostaw komentarz

* Umieszczając komentarz, akceptujesz Politykę Prywatności tej strony.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia jej prawidłowego działania, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych, zapewniania funkcji społecznościowych oraz systemu komentarzy. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek? Akceptuję Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Polityka Prywatności i Cookies