Wysiew bobu wczesną wiosną, czyli zaczynamy prace w warzywniku.

przez Ogrodnicza Obsesja
204 wejścia

Koniec lutego/początek marca to czas, kiedy nawet ci, którzy nie mają szklarni, mogą już zacząć siewy w warzywniku. Jednym z pierwszych naszych siewów może być właśnie bób.


Kiedy siać?
Bób w początkowej fazie rozwoju znosi kilkustopniowe mrozy, więc w cieplejszych rejonach Polski można zacząć go wysiewać nawet pod koniec lutego. W pozostałych rejonach, a także zależnie od pogody, siejemy do końca marca.

Jaka ziemia i miejsce?
Lubi glebę średnio ciężką i ciężką, wtedy nie trzeba go tak bardzo podlewać. W glebach lekkich będzie wymagał nawadniania.
Jeśli nawoziliście obornikiem na jesień, to bobu tam nie siejcie – on lubi stanowiska dopiero w drugim roku po takim nawozie.
Bób kocha słońce, wybierzmy więc dla niego nasłonecznione stanowisko. Lubi też przestrzeń, więc nie można siać go zbyt blisko siebie, w ściśnięciu.

2 sposoby siewu: 
1. Rzędowo – odstęp między rzędami ok. 40 cm, odstęp pomiędzy roślinami 8-10 cm.
2. Gniazdowo – rzucamy po 5 nasion co 40 cm.
W obu przypadkach nasiona siejemy na głębokości ok 5-6 cm.

Dobry sąsiad. 
Bób będzie dobrą osłoną przed wiatrem dla ogórków czy melonów.

Nie zaplanowaliście bobu u siebie? Może warto go dodać.

Joanna.

Franz Boehmig, „Weekend na działce”

Podobne tematy

Zostaw komentarz

* Umieszczając komentarz, akceptujesz Politykę Prywatności tej strony.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia jej prawidłowego działania, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych, zapewniania funkcji społecznościowych oraz systemu komentarzy. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek? Akceptuję Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Polityka Prywatności i Cookies