Home Warzywnik Co po czosnku? Czyli jaki poplon na sierpniowe grządki.

Co po czosnku? Czyli jaki poplon na sierpniowe grządki.

by Ogrodnicza Obsesja

Pod koniec lipca zebrałam czosnek ozimy. Zostały mi po nim „dziury” w warzywniku, jak co roku zresztą… Co można zrobić z takimi lukami?

W poprzednich latach często wysiewałam rośliny poplonowe, np. łubin czy gorczycę. Jest to dobry sposób, żeby wzbogacić glebę w azot, zapewnić, że nie urosną tam rośliny niepożądane przez nas, a do tego mieć trochę materii zielonej po skoszeniu takiego poplonu.

Więcej o poplonie pisałam tutaj w 2013, kiedy jeszcze przekopywałam ziemię. Teraz już bym nie przekopała, ale to jedyna różnica.

Poza poplonem na nawóz zielony, można jako poplon siać też warzywa.
Szpinak, sałaty, koper, cebulę z nasion. Wsadzać jarmuż na zbiór zimowy. Kapusty. Po długą listę zapraszam też tutaj, niektóre lipcowe pomysły mogą przydać się także w sierpniu:

Jakie warzywa można siać i sadzić (z rozsad) w lipcu? Czyli zapełnianie luk i miejsc po plonach.

Ja u siebie posiałam szpinak olbrzymi i odmianę sałaty. Trzeba czytać dobrze na opakowaniach, które się nadają na siew w sierpniu, bo muszą mieć odpowiedni okres wegetacyjny.

Do zasiania szpinaku, odgarnęłam ściółkę i zrobiłam rowki. Posiałam i przykryłam ziemią do czasu, aż szpinak wykiełkował. Następnie znowu przykryłam ściółką.

Co jeszcze siejecie w sierpniu?

Joanna.

You may also like

0 comment

Unknown 15 sierpnia 2017 - 06:20

Gorczycę jako poplon – ale sieję pierwszy raz, więc dopiero będę zdobywać doświadczenie:)

Reply
Ogrodnicza Obsesja 15 sierpnia 2017 - 06:27

gorczyca jest bardzo dobra, szybko rośnie i "czyści" ziemię. trzeba tylko pamiętać przy płodozmianie, że należy do rodziny kapustnych. pozdrawiam! 😉

Reply
Anonimowy 15 sierpnia 2017 - 12:27

Ja będę wysadzać sadzonki kapusty pekińskiej. Posiałam na początku sierpnia, wykiełkowały błyskawicznie, mają już po cztery liście. Posiałam też kapustę pac choi, zachęcona przez Pana Wojciecha Górnego z Ostoi. Również szybko wykiełkowała ale rośnie trochę wolniej. Oprócz tego sałata rzymska. Wszystko to właściwie po raz pierwszy nie licząc pac choi, którą wysiałam na wiosnę i z której miałam trochę nasion. Posiałam też zwykłe sałaty i rzodkiewki. Problem mam raczej z tym, że miejsca na te poplony trochę za mało.
Pozdrawiam. Edyta

Reply
Ogrodnicza Obsesja 15 sierpnia 2017 - 16:22

O, kapusty, właśnie 🙂
miejsca za mało, znaczy, że ciągle jeszcze zbiory w pełni 🙂
pozdrawiam!

Reply
Chrabąszczyk 16 sierpnia 2017 - 18:29

rzepę 🙂

Reply
Anonimowy 18 sierpnia 2017 - 13:14

Tak, zbiory w pełni. Wszędzie mam fasolkę, pomidory, cukinię, dynie, jedynie ziemniaki już trzeba wykopać. To one zrobią miejsce moim kapustom pekińskim.
Pozdrawiam. Edyta

Reply

Leave a Comment