Home Infrastruktura Oswietlenie w altanie

Oswietlenie w altanie

by Ogrodnicza Obsesja

Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się czy oświetleniem na naszej działce jest potrzebne. Otóż pracując na etatach, możemy spędzać tam czas tylko po pracy i w weekendy, czyli wieczorami. Jak wiadomo, coraz szybciej robi się ciemno, a ja nie lubię po ciemku sprzątać, bo zamiast tego robię bałagan.

Jak zrobić oświetlenie w swojej altanie nie mając prądu na działce? Nic prostszego!

Wystarczy nam przewód elektryczny 2×1 (ja użyłem kabla typu linka), akumulator 12V, końcówka do żarówek 12V (MR16), trochę spinek do kabla, prosty włącznik światła oraz źródło światła.

Ja zużyłem:

– 3,5mb przewodu elektrycznego 2×1 linka
– akumulator firmy LOXA 7Ah/12V
– spinki do kabla
– końcówka MR16
– żarówka LED SMD 60 diód, kąt świecenia 120 stopni.
– kostki elektryczne

Po umiejscowieniu baterii w miejscu przeze mnie wyznaczonym połączyłem przewody, zostawiając „-” nieprzerwany przy włączniku światła, przewód od „+” do włącznika światła na wejściu i wyjściu prowadząc dalej cały kabel po ścianach i suficie do miejsca gdzie chcemy światło. Na kostce elektrycznej na końcu przewodu łączymy końcówkę MR16 z przewodem, podpinamy źródło światła i voila!

Mamy oświetlenie w altanie!

Jedna żarówka LED SMD sprawdza się znakomicie w pomieszczeniu 3m x 3m. Planuje także wyciągnąć jedno źródło światła przed altanę aby moc oświetlić kawałek powierzchni przed nią.

Pozdrawiam zapaleńców! 🙂

You may also like

0 comment

Anonimowy 20 czerwca 2017 - 17:55

Zazdroszcze Twojej żonie , ze ma tak zdolnego meza, ja tez marze o jakims swietle w altanie, ale mój mąz to nawet nie potrafi zmienic włacznika lub gniazdka w domu, wiec o czym mowa,

Reply
Unknown 31 października 2017 - 10:40

witam na długo wystarcza taki akumulator?

Reply
Anonimowy 11 grudnia 2017 - 18:47

Zależy, jakie obciążenie. Przykładowo akumulator 7Ah ( nowy – 100 % sprawny) to 7*12=84 Watogodziny. Żarówka led np.4 Wat będzie świecić 84/4=21h – czyli w teorii ponad 12h, gdyż akumulator można rozładować do 11V. Jednak jeśli zastosować najtańszy panel słoneczny 10W lub 20W i regulator, to mamy latem energii co wieczór, a i starczy na jeszcze kilka ledów.

Reply
Ania 20 sierpnia 2018 - 18:34

Fajny wpis

Reply
Dawid Podolski 20 sierpnia 2018 - 18:36

Oświetlenie w altanie powinno być przede wszystkim wykonane z dobrej jakości materiałów elektrycznych. Tym bardziej, że często są tam elementy drewniane oraz w grę wchodzi duża wilgoć. Same oświetlenie powinno być zastosowania zewnętrznego i na to też trzeba zwrócić uwagę. Ja kompletne instalacje oraz oświetlenie zamawiałęm z https://interblue.pl i wszystko było w jak najlepszym porządku.

Reply

Leave a Comment