Home Infrastruktura Jak odprowadzić wodę z beczki. Krótki poradnik dla amatora.

Jak odprowadzić wodę z beczki. Krótki poradnik dla amatora.

by Ogrodnicza Obsesja

Podaję bardzo prosty sposób, który każdy może wykonać, ale to każdy… jest to pewnie większości znany sposób, ale może ktoś akurat się nie zetknął wcześniej i szuka porady. Więc jak zrobić odprowadzenie wody z plastikowej beczki?

W ogóle po co to odprowadzenie? Po to, żeby woda, jak się w niej przeleje, mogła odpłynąć tam, gdzie chcecie. Może to być drugi pojemnik, może to być miejsce – pod rośliny, do studni itd.

Mam beczkę 300L i jest ona lekko wkopana w ziemię, nie bardzo jest możliwość podłączenia tam drugiej beczki. Postanowiłam więc skierować nadmiar wody w pożądane miejsce, czyli po prostu wyprowadzić wąż z beczki.

W tym celu potrzebny będzie wąż – ja mam dość małą średnicę, bo kilkanaście cm. I złączka – kupić taką można w sklepie ogrodniczym lub z narzędziami (koszt to kilka złotych). Ważne, złączka musi być dwustronna – i z jednej, i z drugiej musi być możliwość odkręcenia. Jak patrzę na stronach sklepów ogrodniczych, to takie coś o co mi chodzi nosi nazwę „łącznik węży ogrodowych” albo „reparator”, ale również „szybkozłącze”. Ważne, żeby i z jednej, i z drugiej strony można było podłączyć wąż, dlatego, że z tej pustej strony, gdzie nie ma węża, będzie dziura na wlot naszej wody – czyli będzie ona po stronie wewnętrznej.

Trzeba dobrać średnicę węża do złączki. Ja po prostu wzięłam kawałek węża ze sobą do sklepu i sprawdziłam, co pasuje. Można też na miejscu dobrać i wąż i złączkę albo pracownik sklepu dobierze to za nas.

Dobrze jest też mieć uszczelkę, tak myślę, ale niekoniecznie, bo u mnie działa bez, a uszczelniłam „domowym sposobem” hehe… widać na zdjęciach.

I teraz dziura – dziurę w beczce trzeba będzie zrobić wielkości takiej, żeby złączkę (po rozkręceniu) można było w nią wsadzić. Wstyd przyznać nawet, w jaki sposób robiłam tą dziurę i jak ona wyglądała… Myślę, że najłatwiej zrobić wiertarką – rozwiercić i poszerzać. Ja męczyłam się, słuchajcie, śrubokrętami i sekatorami… może i zmęczyłam te sekatory, przez to nie chcą teraz dobrze gałęzi ciąć… Ale udało się i złączka weszła do dziury.

Może ktoś podzieli się jakimiś dobrymi sposobami na zrobienie dziury w plastikowej beczce bez wymyślnych narzędzi? Plastik jest tu dość gruby no i zależy nam, żeby nic nie pękło…

No i teraz tylko podłączenie. Złączkę mocujemy, przykręcamy w środku, a na zewnątrz wkładamy wąż i przykręcamy też. I tyle.

A ja jeszcze uszczelniłam taśmą izolacyjną…. proszę się nie śmiać.

Teraz ja wąż sobie dałam na jedną rabatę, ale mam też inne długości tego węża i w razie potrzeby mogę skierować gdzieś indziej.

A tutaj mam już od lat działający system, że z jednej beczki, umieszczonej wyżej, wlewa się do drugiej, niżej. I to działa bardzo dobrze.

Może macie jakieś inne sposoby na odprowadzanie deszczówki, ciekawe pomysły?

Joanna.

You may also like

9 komentarzy

Tomek z PP 15 lipca 2018 - 11:40

Otwór w plastiku można wytopić. Tylko wystarczy znaleźć metalową rurkę lub wałek o odpowiedniej średnicy, nagrzać go, na przykład w ognisku i docisnąć tam, gdzie ma być dziura. Może i trochę będzie śmierdzieć, ale będzie mniej męczące, niż wycinanki – bo podejrzewam, że lekko nie było? 😉

Reply
Ogrodnicza Obsesja 15 lipca 2018 - 13:26

Prawda! Oj było daleko od lekko, ale ile zabawy 😀 😡

Reply
Tomek z PP 15 lipca 2018 - 14:04

Jeżeli była zabawa, to zmienia postać rzeczy; zabawa nie musi być lekka… 😀
Najważniejsze, że wszystko jest tak, jak powinno być i pozostaje mi tylko życzyć, żeby wody było akurat tyle, ile potrzeba. 🙂

Reply
Chwilówki dla Ciebie 17 lipca 2018 - 11:47

Proste i skuteczne. Ja osobiście nie odprowadzam do drugiej beczki, tylko w kąt podwórka. Pozdrawiam

Reply
Dom Przy Wiosennej 5 19 lipca 2018 - 12:56

Super pomysł! Fajnie, że się nim z nami podzieliłaś, kochana. Ja zapraszam do siebie

Reply
Anonimowy 12 listopada 2018 - 08:36

Kobiecie łatwo by było wyciąć otwór narzynarką założoną do wkrętarki. To sa takie ponacinane jak korona obrączki, kupowane w komplecie. Przynajmniej ja bym tak zrobiła 🙂

Reply
Ogrodnicza Obsesja 12 listopada 2018 - 08:39

a dziękuję bardzo 🙂 następnym razem już na pewno lepiej sobie poradzę 😀 pozdrawiam!

Reply
Waterspec 23 marca 2019 - 21:32

Ze swojego doświadczenia mogę polecić zbiorniki dekoracyjne na deszczówkę. Posiadają one ciekawe kształty, które doskonale komponują się z nowoczesnym ogródkiem. Pojemność zbiornika można dobrać do swoich potrzeb.

Reply
Grzegorz 10 maja 2020 - 14:50

Świetna sprawa, dzieki za porade!

Reply

Leave a Comment