Jak odprowadzić wodę z beczki. Krótki poradnik dla amatora.

przez Ogrodnicza Obsesja
1 329 wejścia

Podaję bardzo prosty sposób, który każdy może wykonać, ale to każdy… jest to pewnie większości znany sposób, ale może ktoś akurat się nie zetknął wcześniej i szuka porady. Więc jak zrobić odprowadzenie wody z plastikowej beczki?

W ogóle po co to odprowadzenie? Po to, żeby woda, jak się w niej przeleje, mogła odpłynąć tam, gdzie chcecie. Może to być drugi pojemnik, może to być miejsce – pod rośliny, do studni itd.

Mam beczkę 300L i jest ona lekko wkopana w ziemię, nie bardzo jest możliwość podłączenia tam drugiej beczki. Postanowiłam więc skierować nadmiar wody w pożądane miejsce, czyli po prostu wyprowadzić wąż z beczki.

W tym celu potrzebny będzie wąż – ja mam dość małą średnicę, bo kilkanaście cm. I złączka – kupić taką można w sklepie ogrodniczym lub z narzędziami (koszt to kilka złotych). Ważne, złączka musi być dwustronna – i z jednej, i z drugiej musi być możliwość odkręcenia. Jak patrzę na stronach sklepów ogrodniczych, to takie coś o co mi chodzi nosi nazwę „łącznik węży ogrodowych” albo „reparator”, ale również „szybkozłącze”. Ważne, żeby i z jednej, i z drugiej strony można było podłączyć wąż, dlatego, że z tej pustej strony, gdzie nie ma węża, będzie dziura na wlot naszej wody – czyli będzie ona po stronie wewnętrznej.

Trzeba dobrać średnicę węża do złączki. Ja po prostu wzięłam kawałek węża ze sobą do sklepu i sprawdziłam, co pasuje. Można też na miejscu dobrać i wąż i złączkę albo pracownik sklepu dobierze to za nas.

Dobrze jest też mieć uszczelkę, tak myślę, ale niekoniecznie, bo u mnie działa bez, a uszczelniłam „domowym sposobem” hehe… widać na zdjęciach.

I teraz dziura – dziurę w beczce trzeba będzie zrobić wielkości takiej, żeby złączkę (po rozkręceniu) można było w nią wsadzić. Wstyd przyznać nawet, w jaki sposób robiłam tą dziurę i jak ona wyglądała… Myślę, że najłatwiej zrobić wiertarką – rozwiercić i poszerzać. Ja męczyłam się, słuchajcie, śrubokrętami i sekatorami… może i zmęczyłam te sekatory, przez to nie chcą teraz dobrze gałęzi ciąć… Ale udało się i złączka weszła do dziury.

Może ktoś podzieli się jakimiś dobrymi sposobami na zrobienie dziury w plastikowej beczce bez wymyślnych narzędzi? Plastik jest tu dość gruby no i zależy nam, żeby nic nie pękło…

No i teraz tylko podłączenie. Złączkę mocujemy, przykręcamy w środku, a na zewnątrz wkładamy wąż i przykręcamy też. I tyle.

A ja jeszcze uszczelniłam taśmą izolacyjną…. proszę się nie śmiać.

Teraz ja wąż sobie dałam na jedną rabatę, ale mam też inne długości tego węża i w razie potrzeby mogę skierować gdzieś indziej.

A tutaj mam już od lat działający system, że z jednej beczki, umieszczonej wyżej, wlewa się do drugiej, niżej. I to działa bardzo dobrze.

Może macie jakieś inne sposoby na odprowadzanie deszczówki, ciekawe pomysły?

Joanna.

Podobne tematy

9 komentarzy

Tomek z PP 15 lipca 2018 - 11:40

Otwór w plastiku można wytopić. Tylko wystarczy znaleźć metalową rurkę lub wałek o odpowiedniej średnicy, nagrzać go, na przykład w ognisku i docisnąć tam, gdzie ma być dziura. Może i trochę będzie śmierdzieć, ale będzie mniej męczące, niż wycinanki – bo podejrzewam, że lekko nie było? 😉

Odpowiedz
Ogrodnicza Obsesja 15 lipca 2018 - 13:26

Prawda! Oj było daleko od lekko, ale ile zabawy 😀 😡

Odpowiedz
Tomek z PP 15 lipca 2018 - 14:04

Jeżeli była zabawa, to zmienia postać rzeczy; zabawa nie musi być lekka… 😀
Najważniejsze, że wszystko jest tak, jak powinno być i pozostaje mi tylko życzyć, żeby wody było akurat tyle, ile potrzeba. 🙂

Odpowiedz
Chwilówki dla Ciebie 17 lipca 2018 - 11:47

Proste i skuteczne. Ja osobiście nie odprowadzam do drugiej beczki, tylko w kąt podwórka. Pozdrawiam

Odpowiedz
Dom Przy Wiosennej 5 19 lipca 2018 - 12:56

Super pomysł! Fajnie, że się nim z nami podzieliłaś, kochana. Ja zapraszam do siebie

Odpowiedz
Anonimowy 12 listopada 2018 - 08:36

Kobiecie łatwo by było wyciąć otwór narzynarką założoną do wkrętarki. To sa takie ponacinane jak korona obrączki, kupowane w komplecie. Przynajmniej ja bym tak zrobiła 🙂

Odpowiedz
Ogrodnicza Obsesja 12 listopada 2018 - 08:39

a dziękuję bardzo 🙂 następnym razem już na pewno lepiej sobie poradzę 😀 pozdrawiam!

Odpowiedz
Waterspec 23 marca 2019 - 21:32

Ze swojego doświadczenia mogę polecić zbiorniki dekoracyjne na deszczówkę. Posiadają one ciekawe kształty, które doskonale komponują się z nowoczesnym ogródkiem. Pojemność zbiornika można dobrać do swoich potrzeb.

Odpowiedz
Grzegorz 10 maja 2020 - 14:50

Świetna sprawa, dzieki za porade!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

* Umieszczając komentarz, akceptujesz Politykę Prywatności tej strony.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia jej prawidłowego działania, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych, zapewniania funkcji społecznościowych oraz systemu komentarzy. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek? Akceptuję Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Polityka Prywatności i Cookies