Home Permakultura Nadchodzi czas na przygotowanie domków dla murarek!

Nadchodzi czas na przygotowanie domków dla murarek!

by Ogrodnicza Obsesja

Idąc na działkę, natrafiłam na skoszone trzciny przy rzeczce. Normalnie, co to kogo obchodzi, ale ja jak zwykle zobaczyłam w tym marnym obrazku potencjał, bo przecież w takich rurkach składają jaja murarki!
O murarkach pisałam już tutaj i tutaj. I o domkach dla nich też, np. tutaj.
Za kilka miesięcy nadejdzie czas ich wylotu, więc zaczynam się przygotowywać…

Po doświadczeniach ubiegłego roku nie zamierzam kupować domków dla murarek ani ogólnie owadów, ale zebrać właśnie pęk trzcin i gdzieś przywiesić oraz kontynuować zostawianie nieuporządkowanych miejsc w ogrodzie, gdzie owady mogą sobie mieszkać. Może pokuszę się o stworzenie jakiegoś domku w tym sezonie.

Zebrałam niewielki pęk tych trzcin, bo wiele było połamanych i zgniecionych. Może coś uda się z tego stworzyć na wiosnę. Na razie złożyłam je pod daszkiem do wyschnięcia.

Zastanawiam się też nad wykorzystaniem trzcin z zebrinusa. Nie jestem jednak pewna, czy one będą puste w środku, a to jest konieczne. Po drugie, większość jest jednak za cienka, ale może kilka by się nadało. Wiosną będę to sprawdzać.

Ludzie używają też suchych pędów rdestowca.
Trawy ogrodowe można też sprawdzić pod tym względem.

Joanna.

You may also like

0 comment

Asterix 21 stycznia 2018 - 10:22

Super wpis 🙂 Pozdrawiam

Reply
Wojciech Górny 22 stycznia 2018 - 14:19

Jeśli będzie część cieńszych łodyg, to zasiedlą je inne pożyteczne owady, nic się nie zmarnuje 😉 Ja poza trzciną używam wysuszonych łodyg topinambura, dzięgli, ostrożeni oraz gałązek czarnego bzu (tu trzeba drutem usunąć "piankę" z wnętrza gałązki, ale są najtrwalsze).

Reply
Ogrodnicza Obsesja 23 stycznia 2018 - 20:46

dzięki za porady! mam topinambur to może użyję. I z tym przepychaniem łodyg to też dobra wskazówka.

Reply
Pawanna 13 lutego 2018 - 19:12

Od wielu lat hoduje murarki i co roku, mniej więcej o tej porze, rozrywam rurki i wydobywam kokony. Kilka lat temu kupiłam 100 szt kokonów, z roku na rok przybywało wiecej murarek, ale też więcej ucinałam rurek. W ubiegłym roku miałam ponad 7 tys:) Co roku liczymy, wariactwo! Używam tylko rurek z trzciny, inne się nie sprawdziły. Murarki je nie zasiedliły. Mając wybór wybrały trzcinę bo chyba w niej jest im najlepiej. Mam dwa duże domki i trzeci, zapraszam:)
http://ogrod-mojekrzakiptakiinnedziwaki.blogspot.com/2014/04/zapraszam-do-hoteli.html#links

Reply
Ogrodnicza Obsesja 13 lutego 2018 - 19:15

Pawanna, a próbowałaś nie rozrywać rurek i zobaczyć, czy pszczoły same sobie poradzą?

Reply
Anonimowy 18 lutego 2018 - 16:55

W zeszłym roku zrobilam prosty domek z uciętej butelki plastikowej szczelnie wypełnionej przyciętymi kawałkami trzciny. Murarki ładnie ten domek zasiedliły. Niestety trzcina była dłuższa niż butelka i późną jesienią dobrały się do tego sikory. Rozdziobywaly wystającą trzcinę z boku i wyjadały larwy. Nieuszkodzone, zasiedlone trzciny przełożyłam do dłuższej butelki, żeby nie wystawały. Mam nadzieję, że teraz już będzie dobrze.

Reply

Leave a Comment