Home Choroby i szkodniki Czy można wyleczyć kędzierzawość liści brzoskwini bez chemii?

Czy można wyleczyć kędzierzawość liści brzoskwini bez chemii?

by Ogrodnicza Obsesja

Kędzierzawość na liściach brzoskwini zauważyłam pierwszy raz w ogrodzie w 2013 roku.

2014

W sezonie 2014 była tak silna, że porażona była większość liści:

2014

Takie pozaginane, zwinięte liście z charakterystycznym nalotem to właśnie ta choroba grzybowa. Atakuje, jak sama nazwa wskazuje, brzoskwinie. Liście opadają, drzewko jest osłabione. Przy mocnym porażeniu mogą opadać owoce, a samo drzewko może nie przetrwać. Na tą chorobę dostępna jest chemia, natomiast z tego, co wiem, trzeba i tak pryskać nią co roku, bo kędzierzawość wraca. Kiedy w pierwszym sezonie miałam zamiar pryskać, w „połowie drogi” zrezygnowałam – opowiadałam o tym tutaj. Zdecydowałam się na ekologiczny sposób walki z tą chorobą – oprysk wywarem ze skrzypu i wyciągiem lub wywarem z czosnku.

W sezonie 2014 dzięki tym opryskom, a także systematycznemu usuwaniu porażonych już liści, uratowałam drzewka. W pełni lata wyglądały już na bardzo zdrowe, a pojedynczo porażone liście można było łatwo usunąć (tam, gdzie dosięgałam :)).

2014


2015

Początkiem lata 2015 niestety kędzierzawość znów się pojawiła.

2015

Powtórzyłam więc swoją procedurę – opryski, jak najbardziej systematyczne, skrzypem, czasem połączonym z czosnkiem. Znów pomogło.

W kolejnych latach doczytałam, że takie ekologiczne opryski prewencyjne należy wykonywać wczesną wiosną, przed tzw. pękaniem pąków – czyli zanim pąki liściowe się rozwiną. Grzyb bowiem bytuje na między innymi na łuskach pąków liściowych (także na korze i całych pędach) i tylko czeka na otwarcie pąka. Pryskam więc wywarem ze skrzypu w celu zneutralizowania grzyba, zanim dostanie się do liścia.

2016

W 2016 trochę się chyba spóźniłam albo nie trafiłam z pogodą:

2016

Natomiast pryskałam nadal i zbierałam porażone liście. Brzoskwinia owocowała w miarę ładnie.

2017

W kolejnym sezonie znów wiosna i jedną z pierwszych prac był oprysk. Napisałam o tym kolejnego posta z moimi doświadczeniami -> tutaj.

2017

W lipcu drzewka miały piękne liście, przerzedzone zapewne przeze mnie przez regularne obrywanie ewentualnych chorych. Natomiast nie pamiętam, żebym miała z tym dużo pracy – jest to bardziej kontrolne obrywanie niż regularne.

lipiec 2017

2018

Wiosną jak zwykle pryskałam, a drzewka pięknie rosły i obficie plonowały. Może dobry rok… A może jednak coś to daje?

2018

2019

Oprysk ze skrzypu polnego to już wiosenny rytuał. Chociaż nie mam już wielkich problemów z kędzierzawością, nie przestaję go wykonywać.

kwiecień 2019

2020

Opryski jak zwykle wykonane. Drzewka były zdrowe, jak zwykle z pojedynczymi porażonymi liśćmi tylko:

2020

A zbiór owoców tego sezonu był wspaniały!

2021

W tym sezonie również jedną z pierwszych wiosennych prac jest ta dla brzoskwini. Oprysk wywarem z suszonego skrzypu (skrzyp zbieram latem i suszę na tą okazję) wykonałam już kilka razy, w dniach słonecznych przy temperaturze dodatniej.

MOJE WNIOSKI

Czy można wyleczyć kędzierzawość liści brzoskwini bez chemii? Niektórzy twierdzą, że nie, że oprysk skrzypem i czosnkiem nic nie daje. Ja, bazując na moich opisanych powyżej doświadczeniach, kolejny raz mogę potwierdzić, że u mnie taki oprysk się sprawdza – baaaardzo mocno ogranicza występowanie choroby. I choć całkowicie nie „leczy”, to sprawia, że choroba nie przekreśla plonów czy nawet życia drzewka.

Co jest ważne?

Jak zwykle, systematyczność. W życiu czy w ogrodzie czy wszędzie – jeśli robimy coś systematycznie, to widzimy efekt. Ja robię oprysk każdej wiosny już od ośmiu lat. Początki były trudne, drzewka mocno porażone. Teraz obserwuję bardzo lekkie porażenie w sezonie i piękne owoce. Chodzi nie tylko o to, żeby to robić kilka razy wiosną, ale również żeby robić to każdej wiosny.

Jak robię wywar ze skrzypu polnego?

Suche ziele zalewam wodą w największym garnku, jaki mam. Proporcje – zalewam tak mniej więcej 3 części wody na jedną część objętości suszu czy świeżego ziela (tylko latem, na inne okazje). Doprowadzam do wrzenia i gotuję około pół godziny. Studzę. Przelewam do pojemników i zabieram na działkę.

W zależności od mocy wywaru (bo czasem mam więcej suszu, a czasem mniej), rozcieńczam pół na pół lub 1:4 – już znam ten wywar i robię to na tzw. oko. Takim preparatem robię oprysk.

Dodam, że jak już pryskam drzewka brzoskwiniowe, to często dostanie się też innym roślinom – drzewkom, krzewom owocowym czy ozdobnym zwłaszcza ;). Taka rozszerzona prewencja.

Mam nadzieję, że ten artykuł Wam się przydał i zainspirował do korzystania z naturalnych metod na kędzierzawość liści brzoskwini, jak również do poszukiwań takich metod na inne choroby roślin. Jeśli znacie kogoś, komu ta wiedza może się przydać, będzie mi miło, jak podzielicie się linkiem do tego posta.

Dzięki za uwagę i zapraszam do komentowania, dzielenia się doświadczeniem w temacie i zadawania pytań :).

Joanna,

You may also like

12 komentarzy

Ewa 6 kwietnia 2021 - 15:50

Dzień dobry, czy nie jest już za późno na pierwszy oprysk?
Mam drzewko z niewielkim jak dotąd porażeniem.
Jeśli nie to ile tych oprysków mam wykonać i w jaki odstępie czasowym?
Pozdrawiam serdecznie z Wielkopolski

Reply
Ogrodnicza Obsesja 6 kwietnia 2021 - 20:25

Nie wiem, jak dokładnie wygląda teraz Pani drzewko, bo ja jestem zlokalizowana na Dolnym Śląsku, gdzie zwykle szybciej jest ciepło.
Ja robię oprysk nawet już po pękaniu pąków, więc nawet jak jest „za późno”, to ja bym robiła :). Wtedy kilka dni, aż się skończy wywar, w dni słoneczne. Jeśli deszcz zmyje od razu, to wiadomo, że trzeba zrobić kolejny oprysk szybciej.

Reply
Ewa 12 kwietnia 2021 - 18:02

bardzo dziękuję , zgodnie ze wskazówkami opryskuję 🙂

Reply
Ogrodnicza Obsesja 14 kwietnia 2021 - 18:08

Cieszę się 🙂 pozdrowienia!

Reply
Andrzej 7 kwietnia 2021 - 11:37

Dzięki za cenne rady i dzielenie się doświadczeniem

Reply
Ogrodnicza Obsesja 7 kwietnia 2021 - 12:03

Cała przyjemność po mojej stronie 🙂

Reply
Yola Rybczyńska 3 czerwca 2021 - 21:52

Dzień dobry, mam ten sam problem z brzoskwinią płaskoowocową. Trzy lata temu kupiona i posadzona, dwa lata temu pojawiły się pierwsze porażone liście ale zaowocowała i owoce były pyszne. Porażone liście opadły i wyrosły nowe, które wyglądały prawie ok. Myślałam, że drzewko sobie samo poradziło, jeszcze nie wiedziałam co to jest. W zeszłym roku wiosną znowu to samo, tylko lekko gorzej, liście porażone, więcej kwiatów, ale owoce zmarniały kompletnie. W tym roku testowo spryskiwałam wywarem ze skrzypu wczesną wiosną, ale liście znowu porażone. Jak często dobrze jest spryskiwać skrzypem – może wywarem z czosnku też – żeby pojawiły się pierwsze efekty?

Reply
Ogrodnicza Obsesja 4 czerwca 2021 - 19:28

To zależy. Jeśli co drugi dzień pada, to trzeba częściej powtarzać. Ja bym pryskała co kilka dni. Łączyłam z wyciągiem z czosnku też, dobry rezultat.
Z mojego doświadczenia wynika, że nie ma reguły na kędzierzawość. W tym sezonie na przykład miałam sporo porażonych liści na jednym z trzech drzewek tylko. W ubiegłym prawie nic. Jest wiele czynników wspierających rozwój tej choroby. Ważne, żeby złapać ten moment – przed pękaniem pąków. No i niezależnie od stopnia porażenia, co roku powtarzać. Ja stosuję też różne wspierające opryski w sezonie, np. z mleka czy też ze skrzypu. Takie permanentne wsparcie i prewencja.

Reply
Marta 7 grudnia 2021 - 20:17

Dziękuję za post, moje brzoskwinie sadzone w zeszłym sezonie, od wiosny o nie zadbam ?

Reply
Ogrodnicza Obsesja 19 grudnia 2021 - 20:50

Cieszę się, że się przydało 🙂

Reply
Sylwia 5 czerwca 2022 - 18:01

Dzień dobry, u mojej mamy na działce jest kilkuletnia brzoskwinia. W tym roku ładnie owocuje, niestety pojawiła się kędzierzawość liści. Czy jak są już na drzewie małe owoce to też mogę zrobić oprysk ze skrzypu ? Sylwia

Reply
Ogrodnicza Obsesja 8 czerwca 2022 - 21:50

Ja bym robiła, na pewno nie zaszkodzi.

Reply

Leave a Comment