Home Różności Ogród w maju

Ogród w maju

by Ogrodnicza Obsesja

W tym roku ciepło, mam wrażenie, przyszło jakoś później, ale maj nie zawiodł swoją zielenią. Zawsze w maju mam „busz”, taki tajemniczy ogród i dużo wyrywania i porządkowania z tym związanego. I chociaż prowadzę ogród w sposób naturalny, wygląda on na trochę dziki i zachwaszczony nawet, to też czasem go porządkuję i coś tam wyrywam (głównie trawy).

Nowym członkiem działkowej rodziny jest pergola, przy której posadziłam aktinidię Weiki, jedną żeńską i jedną męską. Zanim aktinidie urosną, na ten rok posadziłam tam passiflory jako jednoroczne, bo uwielbiam jak kwitną, a fajnie szybko rosną. Marzą mi się te kwiaty na pergoli w tym roku, zobaczę czy się to uda.

Kwitną kwiaty, oczywiście. Tulipany, narcyzy, śniedki, szafirki, czosnki ozdobne, orliki, konwalie.

Początkiem maja kwitną też drzewa, a końcem maja mają już małe owoce. Szybko wszystko idzie w tym miesiącu.

Z liści pokrzywy i żywokostu robię gnojówki. Pokrzywa z przewagą azotu na zielone, a żywokost na kwitnienie i owocowanie. Podlewam już od kwietnia młode drzewka i krzewy owocowe i inne rośliny, które tego potrzebują. Wiosną lubię tak zasilić na sezon.

Znowu pojawiły się mszyce, podobnie jak w zeszłym roku. Ponieważ w ubiegłym sezonie zabrały mi te szkodniki jeden z młodszych krzewów porzeczki czarnej, teraz bardziej się przykładam do kontroli, oprysków z sodą i gnojówkami, a w ostateczności ręcznego zmywania mszyc z liści z pomocą spryskiwacza do roślin.

Tawuły, które kwitły jeszcze w pierwszej części maja, teraz pod koniec już przekwitnięte, wtedy też wykonuję zwykle cięcie tych krzewów raz w roku.

Prędkość zagęszczenia zieleni widać na poniższym przykładzie. Pierwsze zdjęcie to początek maja, drugie to jakieś 2 tygodnie później…

No i oczywiście te pierwsze mocniejsze promienie słońca… Serdecznie Was pozdrawiam :).

You may also like

2 komentarze

Bartek 13 czerwca 2023 - 10:34

„a w ostateczności ręcznego zmywania mszyc z liści z pomocą spryskiwacza do roślin.” – czyli to nie tylko ja, ulga… Pzdr!

Reply
Ogrodnicza Obsesja 20 czerwca 2023 - 10:22

🙂

Reply

Leave a Comment