Home Różności Obfitości lata!

Obfitości lata!

by Ogrodnicza Obsesja

Co to jest za piękny czas – lato! Uwielbiam to ciepło, słońce, burze i miłą temperaturę. Roślinność bujna. Stare ścieżki zarośnięte, widoki przesłonięte. A na działce zbiory…

Codziennie coś tam z działki się przyniesie… nawet bez zamiaru zbierania. Śniadania w postaci owoców malin, porzeczek czy jeżyn teraz oraz koktajlowych pomidorków. Przedwczesne spady jabłek na soki. Cukinie, zawsze niezawodne.

Czarnej porzeczki miałam kilkanaście kilogramów, zbierałam sukcesywnie i po trochę robiłam przetwory, głównie dżemy oraz porzeczki w syropie. To chyba moje ulubione owoce.. tak sobie rozmnożyłam je na działce, że już muszę przystopować, bo niedługo stanę się jakimś lokalnym producentem :).

Podlewanie czas było zacząć i nawet uruchomiłam pompę abisyńską. W większości korzystam z zebranej do 4 beczek deszczówki, ale jest i czas dłuższego braku większych opadów – wtedy jestem wdzięczna za studnię.

Owady mają co robić. Przegorzan rozsiał mi się na działce, jak szalony i jest bardzo miododajny. Kwitną też słoneczniczki szorstkie, rudbekie, budleja, nagietki, mięty, oregano, inne zioła…

Owoce w pierwszej kolejności jem na surowo, a potem idą do ciast czy przetworów. Agrest, porzeczki i jagody dobrze się mrożą.

Letnie dni są leniwe… 🙂 Bardzo to w nich lubię. Mimo, że pracy jest najwięcej ze zbieraniem i przetwarzaniem, to ta leniwość jakoś tak się wkrada… Macie tak?

Jeszcze czerwiec…

You may also like

10 komentarzy

Tomek 16 sierpnia 2021 - 12:25

„Leniwe”… hmmm… nigdy tak do tego nie podchodziłem, ale to dobre określenie. 🙂
Ciepło, przyjemnie, wszystko dojrzewa i przygotowuje się bardzo powoli do zimy. Moja ulubiona pora roku.
Tylko dni coraz krótsze i ryzyko wystąpienia przymrozków coraz większe…
Pozdrawiam! 🙂

Reply
Ogrodnicza Obsesja 29 sierpnia 2021 - 21:22

Tak… 🙂
Pozdrowienia!

Reply
Agata 21 sierpnia 2021 - 17:12

Pewnie ze leniwe… Muszą być… Po to jest ogród… A nie chce dzieci zniechęcać… Żeby patrzyły jak zapierdzielam. A w przyszłości nie chce żeby się zniechęciły, bo one nie chcą bo mama ciągle latała z haczka czy coś… Możliwości tyle, trzeba wykorzystać by jak najwięcej właśnie było tych leniwych dni… Pozdrawiam i gratuluję zbiorów… U mnie podobnie… Korzystamy ile wlezie… Pozdrawiam.

Reply
Ogrodnicza Obsesja 29 sierpnia 2021 - 21:24

Bardzo mi się podoba Twoje podejście 🙂 100% tak jak mówisz… Miłych dni!

Reply
Alpina Garden 31 sierpnia 2021 - 13:14

Szkoda, że to już końcówka lata 🙁 w ogrodzie to chyba najpiękniejszy czas. Nie dość, że kolorowo, to jeszcze tyle plonów – świeżych warzych i owoców. Kocham lato. Już tęsknię 🙂

Reply
Jola 13 października 2021 - 11:49

Jak zawsze bardzo ciekawy wpis ozdobiony pięknymi zdjęciami. Każdy z nas ma takie leniwe dni ale są one niesamowicie potrzebne dla każdego.

Reply
Ogrodnicza Obsesja 19 grudnia 2021 - 20:58

Zgadza się 🙂

Reply
urzadzamy24 2 lutego 2022 - 09:53

Świetne inspiracje! Dziękuję za miły artykuł

Reply
PastelowaKropka 9 lutego 2022 - 09:18

Aż sie człowiek nie może doczekać lata jak patrzy na te zdjęcia

Reply
atujest-www 22 sierpnia 2022 - 00:14

Nasz ogród ma trudne warunki, ale rosną dobrze maliny, jagody kamczackie, jeżyny, zioła oraz grzyby leśne. Grzyby leśne bardzo nas cieszą swoim smakiem.

Reply

Leave a Comment