Jak to bywa na ogrodach działkowych nie zawsze one są oddzielone ogrodzeniem. Niby to znacząco nie wpływa na samą działkę, jednak daje poczucie odrobiny prywatności przed psem sąsiada… 🙂
Po kilku miesiącach zdecydowaliśmy się postawić boczne (frontowe wraz z bramką już istniało). Do tematu zbierałem się dość długo, ze względu na przeróżne dostępne na rynku rodzaje materiałów i wrodzone lenistwo 🙂
Finalnie postanowiliśmy postawić ogrodzenie oparte na słupkach z powlekanej siatki, co by nie blokować światła roślinom.
Od czego zacząłem ? Proste! od punktów granicznych działki, co by czasem nie wkroczyć na teren sąsiada.
Lista zakupów na cz.1 przygotowawczą poniżej:
– Cemax (8zl szt) – jedna na 2 słupki (w moim przypadku)
– Słupki – ja miałem zdobyczne, aczkolwiek ceny oscylują od 16zl za 2m w góre, wszystko zalezy od źródła
– Sznur do snopowiązałek lub inny pomocny sznurek 🙂
Od frontowej do tylnej siatki rozciągnąłem sznur do snopowiązałek, który pozwolił mi wyznaczyć wzdłuż działki miejsce na dołek pod słupek.
Odległość miedzy słupkami wynosi ok. 2.5m.
Dołki pod słupki były kopane na głębokość ok. 70cm, średnica raczej nie przekraczała 30cm.
Do zalewania słupków wybrałem wylewkę betonową Cemax, którą znalazłem w Praktikerze, bo nie było potrzeby mieszania jej z innymi surowcami poza wodą.
Wypełnienie dołków wraz z ulokowanym słupkiem, blokowałem kamieniami znalezionymi na działce i w okolicy (można użyć tłucznia), które następnie zalewałem wylewką. Każdy z dołków miał takie 2-3 warstwy.
Ważne aby podczas zalewania i układania/ubijania kolejnych warstw kamienia/wylewki kontrolować czy słupek stoi nadal w pionie!
Na następny dzień można już pozasypywać słupki, uprzednio sprawdzając czy jest stabilny. Jeżeli nie będziecie się śpieszyć, warstwa użytego kamienia będzie odpowiednio ubita oraz głębokość dołka będzie ok 70cm, nie powinniście mieć z żadnym problemu!
Krok po kroku, jeden za drugim…
A to mój najważniejszy pomocnik na działce. Prąd!
Jeżeli nie macie prądu na działce, to warto zainwestować w agregat, jednakże radziłbym rozglądać się za czymś nieco bardziej mobilnym, bo ten waży ok. 50kg z paliwem, a na działce go nie zostawiam!
Inne podobne:
montaż rynny przy altanie
ścieżka z kory w ogrodzie
„domek” dla owadów
budowa tarasu
odświeżenie i zabezpieczenie mebli ogrodowych
naprawa studni abisyńskiej
0 comments
Także czekam na drugą część i może inne porady ogrodowe 🙂
Super! Czegoś takiego szukałem. Dalej już raczej sobie poradzę 🙂