Jesień. Ostatni liść opadł…

przez Ogrodnicza Obsesja
168 wejścia

Kiedy tak patrzę na poprzedni post, to mi się wierzyć nie chce, że nieco ponad miesiąc temu latałam boso po trawie i opalałam twarz, a teraz słońce przemyka bokiem nieba, i szczęściem można je tylko złapać w przelocie, a jeszcze większym szczęściem, będąc w ogrodzie… I tak właśnie było wczoraj.


W nocy przymrozek, a w dzień 1-3 stopnie max i to w południe, ale za to piękne słońce pozwoliły mi z wielką przyjemnością wykonać ostatnie już chyba w tym sezonie „prace”.

Opróżniłam 3 beczki z wody i podlałam nią cały ogród, w szczególności młode krzewy i rośliny, które nie wykształciły jeszcze może korzeni i są najbardziej narażone na uschnięcie w zimie.
Woda w jednej beczce już zaczęła zamarzać :). To ta, która stoi w cieniu, teraz prawie cały dzień, bo słońce idzie drugą stroną.

A tu już bez beczki pod dachem:

Liście pospadały już prawie wszystkie. Wspaniałe są do ściółkowania liście czereśni – wielkie! 🙂 I takie fajne, aż się chce nimi rzucać :). Normalnie zostawiłabym wszystkie liście w spokoju tam, gdzie są, ale brakuje mi materiału na ściółkę i dlatego przenoszę je na grządki pod warzywa czy pod kwiaty, też pod krzewy, żeby zabezpieczyć na zimę trochę.Wszyscy mówią, że liście się grabi i usuwa, bo są w nich zarodniki chorób i tak dalej… W naturze nikt nie przychodzi i nic nie zagrabia, nie pali… Być może gdybyśmy aż tak nadmiernie nie porządkowali wszystkiego, to te choroby w ogóle by się nie rozwinęły?…

A tu pod słomą posadzone 100 ząbków czosnku sobie zimować będzie:

A tutaj parę filmików z tego, jak wygląda teraz ogród i co tam jeszcze robiłam… 🙂

Jesień jest piękna!

Joanna.

Podobne tematy

Zostaw komentarz

* Umieszczając komentarz, akceptujesz Politykę Prywatności tej strony.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia jej prawidłowego działania, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych, zapewniania funkcji społecznościowych oraz systemu komentarzy. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek? Akceptuję Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Polityka Prywatności i Cookies