Home Krzewy i owoce Jakie drzewa i krzewy tniemy teraz, na początku zimy?

Jakie drzewa i krzewy tniemy teraz, na początku zimy?

by Ogrodnicza Obsesja

Okres tzw. spoczynku zimowego to okazja do przyjrzenia się drzewom i krzewom pod kątem cięcia. Po co to robić i jakie rośliny można ciąć teraz, w styczniu/lutym?


Podstawowe powody cięcia drzew i krzewów są następujące:
-> tzw. prześwietlenie rośliny, czyli usuwamy nadmiar pędów lub te krzyżujące się i wilki, aby dać dostęp do powietrza i słońca pozostałym; usuwamy też odrosty od korzenia (tzw. pędy korzeniowe);
-> stymulacja owocowania lub kwitnienia, czyli chcemy pobudzić do kwitnienia i wydawania owoców w sezonie (inaczej cięcie pod owoc);
-> formowanie, czyli cel czysto estetyczny;
-> zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób – w sytuacji, gdy na przykład gałąź jest złamana lub chora, a my nie chcemy dopuścić do rozwoju choroby lub uniemożliwić jej wniknięcie;
-> odmładzanie starych drzew czy krzewów, czyli poprzez mocne cięcie, pobudzamy roślinę do swego rodzaju ”odrodzenia”;

Cięcie różnych gatunków przeprowadza się o różnych porach roku.
Teraz, w zimie, rośliny śpią, soki krążą słabo. Niektóre z nich korzystnie jest więc skrócić teraz, podczas swoistego snu, przy czym w miarę możliwości wybieramy dni niezbyt mroźne, gdyż podczas mrozu łatwiej o uszkodzenie kruchych gałęzi.

Co można ciąć już teraz? 

OWOCOWE 

Jabłoń.
Prześwietlamy oraz co kilka lat możemy skrócić całą koronę o około 1/3.

Grusza. 
Podobnie, jak jabłoń.

Czereśnia. 
Co kilka lat prześwietlamy oraz możemy skrócić lekko wierzchołki. Różne źródła podają jednak, że czereśnię lepiej przyciąć po owocowaniu, w lecie.

Leszczyna. 
Usuwamy odrosty korzeniowe.

Nieszpułka. 
Prześwietlamy.

Pigwa (nie pigwowiec).
Tylko prześwietlamy.

Agrest. 
Prześwietlamy.

Porzeczki. 
Prześwietlamy tylko w razie potrzeby.

 
 
OZDOBNE 


Wiciokrzew. 
Można jeszcze prześwietlać i skracać gałęzie.

Wierzba. 
Kilkuletnie już drzewko można ciąć w okresie spoczynku.

Rdest. 
To pnącze można mocno ciąć w zimie.

Ligustr. 
Często mamy żywopłoty z tej rośliny, które można właśnie teraz już ciąć.

Grab. 
Podobnie jak ligustr.


Ogólnie o cięciu. 

Wiele źródeł podaje czasem sprzeczne informacje o tym, kiedy ciąć dane rośliny. Warto sprawdzić konkretne odmiany, które mamy u siebie, żeby się upewnić co do tych terminów. Generalnie trzeba sprawdzić, na jakich pędach dana roślina kwitnie czy owocuje – czy na tych, które urosną w sezonie, czy na tych z poprzedniego roku, czy na wieloletnich. Od tego zależą terminy cięcia i jeśli niechcący przytniemy np. forsycję w styczniu, to możemy w tym roku nie zobaczyć żadnego kwiatu…

Na pewno na tej liście nie wymieniłam wszystkich roślin, które można ciąć teraz. Trzeba też wziąć pod uwagę, jaką w danym sezonie mamy zimę – jaki styczeń. Teraz na przykład jest dość ciepło, kilka stopni powyżej zera. Kiedyś styczeń był uważany za najzimniejszy miesiąc w roku i cięło się po tych wielkich mrozach dopiero… Także dobrze jest sobie poczytać, co się kiedy robi, ale na koniec zawsze skonfrontować z własnym na to poglądem i aktualną sytuacją.

Osobiście. 

Ja w ogrodzie czasem tnę, a czasem nie. Jak widzę, że coś jest uschnięte, to wycinam. Jak widzę, że za gęsto i zachodzą na siebie gałęzie, to też sięgam po sekator.
Natomiast mam jedną morelę, która odbiła od korzenia obciętego drzewa i się ładnie krzewi. Postanowiłam jej nie ruszać wcale i zobaczyć, jaki osiągnie kształt. Tak naprawdę do nie jestem do końca pewna, co to rośnie, bo wiadomo, że drzewa są zaszczepiane na różnych podkładkach… Tym bardziej będzie niespodzianka.

Masanobu Fukuoka pisał o sadzie owocowym, w którym nie przycinał drzew wcale. I tak pozwalał się im rozwijać naturalnie. Dzisiaj wszyscy dążą do jak największych plonów a jak najmniejszych powierzchni, stąd te przycinki na owoc i pod kwitnienie. Może czasem warto dać roślinom rozwijać się po swojemu i sobie poobserwować, co z tego wyrośnie…

Tniecie już?

Joanna.

Zajrzałam do:
J. Prat, D. Retournard, „ABC cięcia drzew i krzewów”
F. Boehmig, „Weekend na działce” (książka ze słonecznikiem)

Przegląd tych i innych książek o ogrodnictwie tutaj.

You may also like

0 comment

AgataZ. 9 stycznia 2018 - 18:07

Jeszcze nie, ale wlasnie sie dowiedziałam że można 🙂

Reply
Unknown 9 stycznia 2018 - 19:36

Nie tnę, bo nie mam jak dojechać na działkę – brak samochodu i autobusu (do marca). Dobrze piszesz, że dokładny termin cięcia to rzecz dyskusyjna, zależy od gatunku, odmiany, wieku rośliny, pogody… Np. stare jabłonie można ciąć dużo dłużej niż młode, nawet podczas kwitnienia i im to nie zaszkodzi. A czasami trzeba samemu sprawdzić, porównać i wyciągnąć wnioski.

Reply
Ludmiła Jabłońska 10 stycznia 2018 - 09:32

Prześwietliłam derenie białe. Przygotowuję się mentalnie do jabłoni…

Reply
Adam S. 11 stycznia 2018 - 15:59

Przydatne informacje, zwłaszcza, że w tym roku zima nie jest jakoś specjalnie surowa. Jedynie lekkie przymrozki.

Reply
Delta-Bud 12 stycznia 2018 - 09:11

W moim wymarzonym sadzie owocowym, jeżeli już udałoby mi się go założyć, to przycinałbym bardzo rzadko. Ale też nie miałbym zbyt dużego sadu 🙂 Ciekawy wpis!

Reply

Leave a Comment