Home Projektowanie permakulturowe Problem jest rozwiązaniem. Zasada Permakultury Mollisona w praktyce.

Problem jest rozwiązaniem. Zasada Permakultury Mollisona w praktyce.

by Ogrodnicza Obsesja

Bardzo lubię tą zasadę, która często zmusza mnie to wysiłku… myślowego. Jest to jedna z pięciu zasad, które w swojej książce „Permaculture: A Designer’s Manual” wymienił Bill Mollison.

Żeby było tło do całości, podam wszystkie 5 zasad w oryginalnym brzmieniu plus tłumaczeniu własnym:

1. Work with Nature, rather than against it. – Pracuj w zgodzie z Naturą, a nie przeciw niej.
2. The problem is the solution. – Problem jest rozwiązaniem.
3. Make the least change for the gratest possible effect. – Rób minimalne zmiany dla maksymalnego efektu.
4. The yield of a system is theoretically unlimited. – Wydajność systemu jest teoretycznie nieskończona.
5. Everything gardens. – Wszystko jest ogrodnikiem (po polsku to brzmi nie do końca poprawnie… piszę „wszystko”, bo chodzi tu o to, że każdy element systemu, np. kret, ma swoją funkcję, np. spulchnia ziemię czy jest naturalnym wrogiem ślimaków; przez tą zasadę rozumiem, że każdy element systemu – tutaj ludzie, zwierzęta, rośliny – jest częścią całości, częścią ogrodu, więc w tym rozumieniu ”uprawia” ogród; można też powiedzieć „Wszyscy jesteśmy ogrodnikami”.).

Mnogość tych różnych zasad permakultury czasem wprowadza mnie w zakłopotanie… Tutaj 3 zasady, tam 5 zasad i 12 zasad, do tego mnóstwo zasad w każdym temacie. Ja tutaj chcę się skupić na tej jednej zasadzie, dla której jednak podałam lekki kontekst. Chociaż uważam, że ta akurat sama się broni… Zamierzam powoli przedstawiać też inne zasady i kontekst do nich tak, żeby się to ułożyło w jakąś całość.

Problem jest rozwiązaniem. Po prostu.
Jak patrzysz na coś, co Ci się w ogrodzie dzieje, a czego nie chcesz, zaraz się martwisz, wkurzasz, googlujesz, co z tym problemem zrobić, teraz natychmiast.

Na przykład mszyce na różach, jakiż to wielki był dla mnie problem! Przecież wypijają soki, obrzydliwe w dotyku, gdy przyszło je niszczyć, i niechciane zupełnie, bo przecież przez nie kwiaty nie będą takie piękne. Szkodniki, zdecydowanie przecież. Co dobrego może być w mszycach?

Tymczasem, z biegiem czasu zaczęłam na to inaczej patrzeć. Mszyce są. Jak jest ich trochę, to nic się nie dzieje, często nawet nie zauważymy ich tu czy tam. Jeśli jest ich nadmiar, zaraz widzimy, czasem nawet z daleka widać, jak liście roślin się smutno skręcają, a po pędach w tę i z powrotem wędrują mrówki.

Jak taki problem może być rozwiązaniem? 
Tok myślenia: mszyce są w nadmiarze, znaczy że coś im sprzyja – dobre warunki oraz brak naturalnych wrogów. Na warunki pogodowe nie mam wpływu. Brak naturalnych wrogów – np. biedronki, złotooki. Dlaczego? Może mam za mało miejsc, w których mogą mieszkać albo przebywać. Może tak niszczę wszystkie mszyce, że predatorzy nie mają co jeść w  moim ogrodzie i dlatego ich nie ma? Może nadmiernie sprzątam całą altanę tak, że nie zostaje ani jeden zaniedbany kącik, gdzie mogą przezimować i się rozmnażać? Może tępię chińskie biedronki, bo gryzą i są „niepolskie”(!)? He?…

Rozwiązanie: wykorzystać mszyce do sprowadzenia większej ilości pożytecznych biedronek. Jedzenie już mają, może trzeba zadbać o dodatkowe schronienie dla nich? Budowa domków, zachowanie dzikich miejsc i tak dalej, i tak dalej…

Na każdą sytuację można spojrzeć z kilku punktów widzenia. To coś, jak widzieć szklankę w połowie pełną. Każde zdarzenie jest z gruntu pozytywne i tylko od nas zależy, jak je wykorzystamy. 

I to sprawdza się nie tylko w ogrodzie. To jest zasada dla całego projektu permakulturowego, który tworzymy. To właściwie zasada bardzo życiowa, bo aplikuje się wszędzie. Broni się sama.

A Wy, macie jakieś przykłady, gdzie udało Wam się obrócić problem w rozwiązanie?

Joanna.

Ps. Nigdy nie tępiłam żadnych biedronek, bez względu na ich pochodzenie… 😉

Źródła: Bill Mollison, „Permaculture: A Designer’s Manual”, 2002

You may also like

7 komentarzy

Tomek z PP 20 maja 2018 - 08:37

Nie wiedziałem, że "nasze" są tylko biedronki dwu i siedmiokropki. Człowiek cały czas się czegoś uczy, a i tak nic nie wie… 🙂

Biedronkom najlepiej pomożemy sadząc (lub nie usuwając) rośliny, na których lubią żerować mszyce. Więcej im nie trzeba.

Właśnie próbuję zamienić problem w rozwiązanie, odgradzając ślimakom dostęp do warzywnika liśćmi paproci, której jest u mnie zdecydowanie za dużo.
Miałem już wywiesić białą flagę, bo zauważyłem, że ślimaki po liściach sobie pełzają zupełnie ignorując moje wysiłki, ale jakoś dziwnie się zachowują, więc muszę temu bliżej się przyjrzeć. Ciekawe…

Reply
Ania 20 maja 2018 - 14:53

Ja od kilku dni mieszkam z larwą biedronki, która chodziła sobie po moim rękawie kiedy pracowałam przy komputerze 🙂 przeniosłam ją do doniczki z sałatami niemal doszczętnie zjedzonymi przez mszyce. Mam jednak wrażenie że czasami zjada mszyce, a czasami robi to samo co one 😉 fajnie też obserwuje się zachowania mszyc – jak potrafią się nawzajem ostrzec przed nadchodzącą biedronką i uciec. Nie mają wsparcia mrówek, które zaatakowałyby larwę biedronki, więc muszą radzić sobie same 😉
Natomiast larwa przeszła już jedną wylinkę, zostawiła stary zadek na jednym z liści sałaty i teraz jest większa. Trochę czekam aż przeobrazi się w biedronkę, ale wtedy pewnie odleci, więc może dobrze że jeszcze jest (niezbyt ładną) larwą.

Reply
Anonimowy 20 maja 2018 - 16:44

Może masz jakiś pomysł jak poradzić sobie w tym kontekście z opuchlakiem truskawkowcem.
Na ten moment sprowadzam wrotycz na działkę na napary a poza tym chyba będę musiał to dziadostwo wyłapywać ręcznie.
Ciężko o naturalnych wrogów.
Pozdrowienia,
Andrzej

Reply
Anonimowy 20 maja 2018 - 16:50

Czasem jest też tak, że jeśli dana roślina jest co roku permanentnie atakowana przez szkodnika to może oznaczać, że roślina jest słaba i nie radzi sobie najlepiej, czegoś jej brakuje albo kiepska ziemia albo słońca mało itp. Kinga

Reply
Zielonepole 20 maja 2018 - 20:15

Cześć, u mnie jeszcze nie ma ataku mszyc…jak na razie czysto, niestety ja idę na łatwiznę i stosuje opryski..
Pozdrawiam ciepło Ania

Reply
Unknown 4 czerwca 2018 - 13:45

I see your blog daily, it is crispy to study.
Your blog is very useful for me & i like so much…
Thanks for sharing the good information!
starbet casino

Reply
sylwia 19 sierpnia 2018 - 15:08

Kiedyś wkurzałam się na nasturcje i zastanawiałam się po co w ogóle to wysiewać skoro tak lubią je mszyce. Dopiero mnie olśniło, że jakby nie było mszyc w ogrodzie w ogóle (cel ogrodnika) to czym by się żywiły biedronki? Od tego czasu polubiłam nasturcje na nowo.

Reply

Leave a Comment