Home Permakultura Gildia Trzy Siostry i… Brat – status permakulturowej grządki.

Gildia Trzy Siostry i… Brat – status permakulturowej grządki.

by Ogrodnicza Obsesja

Postanowiłam tą gildię przezwać inaczej, bo do dyni, fasoli i kukurydzy dołączył pomidor, który się sam rozsiał po zeszłym roku. Trzy Siostry i Brat – testuję, jak się to zachowa, jak pomidorki koktajlowe wypełniają przestrzenie pomiędzy siostrami. Jak na razie, z początkiem lipca, wszystko wygląda dobrze.

Dynie rozrosły się, większość tych liści to jeden egzemplarz, bo reszta tak czy siak jest albo mniejsza albo podgryziona…

Fasola – kilka odmian, a najwyższa ta tyczna, pierwsza wysiana, ma już strąki. Myślę, że może za szybko ją wysiałam, bo pięła się już ostro, zanim kukurydza urosła….

Kukurydza ma już ładne kolby i kwitnie, a po co poniektórych wspina się fasola. Większość jednak używa tyczek. Mój błąd w planowaniu terminów no i moja zapobiegliwość – bałam się, że kukurydza wcale nie wyrośnie, dlatego przygotowałam tą konstrukcję.

Tak w ogóle to sobie nie wyobrażam, żeby tej fasoli miała wystarczyć taka niska kukurydza – albo Indianie mieli wysokie kukurydze, albo niższe odmiany fasoli…

No i pomidorki – tu i ówdzie, już owoce się zawiązują. W sumie pomidory i dynie się też lubią, więc może tragedii nie będzie. Chyba nie ma tu żadnych specjalnych negatywnych oddziaływań z pomidorem.

No i jeszcze krótki tour z komentarzem… Dodatkowo pokazuję, jak te korzenie przybyszowe ogarniają sprawę podgryzionej dyni (było o tym tutaj):

Joanna.

You may also like

0 comment

agatek 8 lipca 2018 - 06:30

Na jaką wysokość ma ci urosnąć kukurydza?
U mnie też zawsze gdzieś zawieruszy się krzaczek pomidorka, w tym roku odkryłam go w ,,nowej rabacie" w słonecznej części, rośnie… tyle że musze uważać jak piekę 😀

Reply
Ogrodnicza Obsesja 8 lipca 2018 - 06:33

Nie wiem właśnie, ile powinna mieć kukurydza, ale chyba ze 2 metry, żeby podeprzeć ten gatunek fasoli z czerwonymi kwiatami. W sumie te kukurydze na polach są wyższe niż te moje…
No pomidorki są szalone, mam je też w innych częściach mimo, że tam w zeszłym roku nie rosły… wspaniałe są 🙂

Reply
Ania 8 lipca 2018 - 07:19

U mnie w zeszłym roku dynia rosła razem z pomidorkami. Kukurydze też mi rosną malutkie, a kawałek dalej na polu są dwumetrowe.

Reply
Tomek z PP 8 lipca 2018 - 11:07

Kukurydza dorasta, mniej więcej, do dwóch metrów, a Twoja fasola, bez problemów, powinna ją przerosnąć jeszcze przynajmniej o metr, więc to jest raczej kwestia doboru odmian. Indianie tak dobrze nie mieli. 🙂

Reply
Ogrodnicza Obsesja 8 lipca 2018 - 17:29

No właśnie, takie odmiany… 🙂
ps. sprawdź maila 😉

Reply
Ogrodnicza Obsesja 8 lipca 2018 - 17:30

No te dwumetrowe to jakieś chyba specjalne odmiany albo specjalnie traktowane, dochodzę do wniosku… 🙂 moja sąsiadka z działki też ma kukurydze i też nie są jakieś ogromne. a te moje chyba mają takie być, jak są, dla mnie i tak są wysokie hehe (bo wyższe ode mnie :P).

Reply
Tomek z PP 8 lipca 2018 - 19:25

Dobrze, że zwróciłaś mi uwagę, ponieważ tego adresu mailowego zwykle nie sprawdzam. 🙂

Reply
Aliwar 8 lipca 2018 - 19:37

Kukurydzę z rozsady robiłaś z tego co kojarzę ….. pamietasz kiedy siałaś je?

Reply
Ogrodnicza Obsesja 8 lipca 2018 - 19:50

Jakoś w marcu, druga połowa/pod koniec… wzięłam tą zasadę ok. 6 tygodni przed wysadzeniem.

Reply
Aliwar 8 lipca 2018 - 19:55

Nigdy nie siałam kukurydzy mam pomysł żeby w przyszłym roku spróbować. Duży jest plon z jednej rosliny? Ile kolb z jednej jest?

Reply

Leave a Comment