Home Rabata kwiatowa Co robię z nasionami goździków brodatych (kamiennych)?

Co robię z nasionami goździków brodatych (kamiennych)?

by Ogrodnicza Obsesja

Goździki brodate pamiętam z dzieciństwa – to przepiękne kwiaty, kolorowe, przyciągające motyle. Kwitną długo, nadają się świetnie jako kwiat cięty, którego nawet nie trzeba ciąć, bo łodygi mają specyficzne zgrubienia, dzięki którym łatwo je urwać. Lubię je bardzo – takie spokojne, nie dramatyczne, piękne.

Teraz goździków nie sieję specjalnie na rabatach. W tym roku zaskoczyły mnie, rosnąc w kilku miejscach. A może kiedyś rozsypałam tam nasiona?…

Bo tak, to właśnie robię z nasionami.

Kiedy tylko kwiaty przekwitają, a nasiona są już czarne, dojrzałe, wysypuję je delikatnie i rozsiewam od razu do gruntu. Uprawiane są często jako dwuletnie – w pierwszym roku rozeta, w kolejnym kwiat. Ale często rosną kilka lat w jednym miejscu.

Nasiona w kwiatostanach nie dojrzewają regularnie, dlatego wysypuję tylko te czarne, a resztę zostawiam. Można też po prostu dłużej poczekać, aż większość będzie gotowa, i wtedy zerwać cały baldach.

Znacie goździki kamienne?

Joanna.

You may also like

0 comment

blogchwila 5 lipca 2018 - 10:48

Oczywiście. Jest to jeden z najbardziej ulubionych moich kwiatów jednorocznych. Zawsze zbieram nasiona i rozsiewam po ogrodzie tak jak Ty. Nie chciałabym, by ich zabrakło w naszym ogrodzie. W tym roku ucierpiały przez suszę.Pozdrawiam:):):)

Reply
blogchwila 5 lipca 2018 - 10:59

Pomyliłam się nie jednorocznych ale dwuletnich, a niekiedy gdy się je rozsiewa rosną wiele lat.:):):)

Reply
Tomek z PP 5 lipca 2018 - 11:16

Oczywiście mam je w ogródku kwiatowym, ale nie zbieram nasion – same się rozsiewają. 😉

Reply
SmaszKa 5 lipca 2018 - 12:03

Znamy, znamy 🙂 Ja robię tak samo z ostróżeczką i naparstnicą. Komsmos sam się rozsiewa, więc nie ruszam, ale też lubię wlaśnie tak rzutowo rozsiewać 🙂 Fajne kompozycje później wychodzą.

Reply
Unknown 5 lipca 2018 - 13:59

Znam je bardzo dobrze, w tym roku ich nie miałam, za to w zeszłym były imponujące.   Wysiały się same, ale niestety niewiele ich wzeszło i coś je załatwiło, chyba plaga mszycy – jest w tym roku wszędzie:(

Reply
Mira 6 lipca 2018 - 20:16

My na nie mówimy kartuzy. Uwielbiam i na działce, i w wazonie, bo stoja strasznie dlugo.

Reply
Make it Home 13 lipca 2018 - 14:59

Imponujące kwiaty! Jeśli ktoś marzy o pięknych, bujnych kwiatach, a nie ma działki za domem, stylowe donice przybywają w odsieczą! https://makeithome.pl/donice.html

Reply

Leave a Comment