Home Przepisy Suszenie kwiatów nagietka lekarskiego.

Suszenie kwiatów nagietka lekarskiego.

by Ogrodnicza Obsesja

Wiele razy pisałam już o nagietkach w kontekście ich bujnego życia u mnie i puszczania się samopas po ogrodzie, rozsiewania i wielopokoleniowości w trakcie jednego i tego samego sezonu oraz nasion, których już nie zbieram, bo nie muszę…

A dziś będzie krótko o samym kwieciu. 
Mimo, że u mnie nagietki często dotyka mączniak, to na kwiatach nie rezyduje. Umożliwia to ich zbiór przez cały okres. Roślina z mączniakiem oczywiście może wolniej rosnąć, ale przy takiej ilości nagietków u mnie to nie problem – niczym go nie zwalczam.
Same kwiaty ścinam i suszę po prostu – ot, tyle. Palce się po nich kleją i mają charakterystyczny zapach, który myślę, że można spokojnie określić nagietkowym. Wszystko łatwo zmywalne, więc bez obaw (nie to, co po ślimakach na przykład…).
Po co mi te kwiaty? 
 
Jak wiadomo, nagietek lekarski to świetne zioło… Ja lubię jego kwiaty w mieszankach naparów i głównie dlatego je zbieram. Suszę, a potem przechowuję szczelnie albo mieszam z innymi ziołami z ogrodu od razu na takie gotowe „herbatki”.
Dodać muszę, że pomarańczowy kolor, który suszony kwiat zachowuje, dodaje wartości estetycznej takim mieszankom i po prostu bardzo lubię, jak te płatki w szklance sobie pływają… zwłaszcza w zimie.
Suszycie, jecie kwiaty nagietków? Co jeszcze można z nich robić? Podzielcie się.
Joanna.

You may also like

0 comment

Anonimowy 26 sierpnia 2019 - 23:11

Ja też w tym roku suszę. Zamierzam płatki nagietka wykorzystać zgodnie z radami Adolfa Kudlińskiego. Odsyłam do jego wypowiedzi: https://www.youtube.com/watch?v=53VDi4wly0U

Reply
Ogrodnicza Obsesja 27 sierpnia 2019 - 06:37

dziękuję!

Reply
Aliwar 27 sierpnia 2019 - 13:55

Ja robię maść z płatków nagietka na bazie smalcu. Przepis prosty łatwo znaleźć w necie. Ogólnie na skórę, blizny itd…..jak masz dużo jeszcze kwitnących to spróbuj zrobić , polecam.

Reply
Ogrodnicza Obsesja 27 sierpnia 2019 - 19:19

dziękuję za pomysł!

Reply
filomidanek 28 sierpnia 2019 - 01:02

Zbieram nie tylko same kwiaty, ale też fragment łodygi z liśćmi do najbliższego rozgałęzienia, czyli kwitnące ziele nagietka. Zwykle trafia do herbatek. Część pójdzie w olej, z którego zrobię mydło. A może część do maści?…

Reply

Leave a Comment