Home Permakultura Murarki wylatują!

Murarki wylatują!

by Ogrodnicza Obsesja

Jakiś tydzień po umieszczeniu kokonów w ogrodzie, zaczęły budzić się pszczoły. Początkowo powoli wykluwały się z kokonów.

Potem nagle zaczęło być super ciepło w dzień i przychodzę pewnego popołudnia, a tam mnóstwo pszczół lata wokół domków… Poobserwowałam chwile i doszłam do wniosku, że to samce się obudziły. 1-2 tygodnie po nich budzą się samice.

Kokony wcześniej umieściłam w pudełku, z wyciętą szczeliną i zabezpieczyłam gumkami. To wszystko po to, żeby kokony nie były dostępne dla ptaków i spokojnie czekały na swój czas. a gdy się wylęgną, pszczoły wylecą przez szczelinę.


Pudełko umieściłam na przygotowanym dla pszczół domku.

Jako pierwsze obudziły się samce po tej fali ciepłych dni pod koniec marca i latały wokoło domków (wszystkich trzech, wraz z powieszonym już hotelem). To jest takie miłe uczucie stać w miejscu, gdzie wokół Ciebie latają pszczoły… One nie żądlą (przypominam), więc nie ma się czego bać, a takie piękne, rude są… Sama przyjemność.

Po jakimś czasie budzą się i samice. Po zapłodnieniu, zaczynają zasiedlać rurki.

W tym sezonie zobaczę, jak sprawdzają się domki dla nich.

Joanna.

You may also like

3 komentarze

agatek 9 kwietnia 2017 - 06:37

Przymierzamy się też do murarek ale jakoś nam to nie wychodzi. Próbowaliśmy własnym sposobem zrobić dla nich te domki a chyba w końcu zamówię gotowe i profesjonalne i wtedy może się uda.
pozdrawiam 🙂

Reply
Dendrolog 10 kwietnia 2017 - 13:15

Super! Naprawdę się cieszę, że ogrodnicy starają się ratować pszczoły i umożliwić im egzystencję 🙂 Super, że jest nas coraz więcej. Przepiękny widok 🙂

Reply
Chrabąszczyk 13 kwietnia 2017 - 11:04

wow! Aż się chce mieć takie murarki u siebie 🙂

Reply

Leave a Comment