Home Rabata kwiatowa Słoneczniki – zbiór nasion

Słoneczniki – zbiór nasion

by Ogrodnicza Obsesja
Nasiona słonecznika ozdobnego – bordowe.
Mam jakieś trzy-cztery rodzaje słoneczników – żółte jadalne – bardzo wysokie, jeśli mają kawałek żyznej ziemi, to potrafią wyrosnąć naprawdę pięknie. Zakończone są kilkoma kwiatostanami, które kwitną po sobie. Jak stare przekwitają, odcinam kwiatostan, a reszta rośnie dalej. Miałam też kilka jadalnych niższych, dorastających do ok. 1 metra, z tym że tutaj kwiat był pojedynczy. Potem ozdobne żółte i ozdobne czerwone (bordowe) – mam odmiany wysokie, ponad dwumetrowe. Te żółte mają taki chłodny kolor, a czerwone są przepięknie wybarwione, cieniowane, i każdy jest inny!
Słoneczniki pokazywałam już tutaj, a teraz krótko o zbieraniu nasion, żeby za rok można było znów się cieszyć tymi kwiatami, tym razem za darmo.
Wyjedzone nasiona.
We wrześniu te piękne kwiaty przekwitają w równie piękny sposób, pochylają się powoli do dołu, na „talerzach”, jak ja to nazywam, pojawia się łatwo odpadająca przy dotknięciu czy potrząśnięciu warstwa drobnych hmmm… nie wiem, jak to nazwać, niby-kwiatuszków? Pod nimi znajdują się nasiona właściwe. I są to przepyszne, bardzo atrakcyjne w ogrodzie nasiona dla ptaków, które często nasz wyprzedzają i po ich żerowaniu zostaje nam pusty talerz…
Przekwitający słonecznik

Ale jak się w porę zorientujemy, to możemy na kwiat słonecznika, taki przekwitający, nałożyć i zawiązać siateczkę, na przykład taką po cebuli czy ziemniakach. Ja tego nie robiłam, co mi się udało zebrać, to zebrałam, a resztę zostawiam dla ptaków – niech też się najedzą.

Talerze poodcinałam, otrzepałam i zabrałam do domu. Tutaj kilka dni leżały, ale to nie jest konieczne. Potem wygrzebałam nasiona, oddzielając jadalną odmianę od ozdobnych. Najlepiej wybierać nasiona największe, pełne, twarde, aby być pewnym, że są dojrzałe.

Talerze słoneczników jadalnych (czarne nasiona)- jednak lepiej zebrać te największe, a mniejsze zostawić dla ptaków.
Nasiona słonecznika ozdobnego – białe.

Nasiona wysuszyłam dobę na suchym kartonie, w cieple. Potem zapakowałam do torebek i podpisałam. Do następnej wiosny przechowam w chłodnym, suchym pomieszczeniu.

Produkt finalny – nasiona na następny rok 🙂
Joanna.

You may also like

0 comment

Anonimowy 7 kwietnia 2017 - 23:04

Zamiast siatek po cebuli można przekwitnięte słoneczniki ubrać w stare rajstopy. To sposób mojej teściowej, który też wypróbowałam i stwierdzam, że jest bardzo skuteczny. Siatki mają jednak spore oczka. Tak więc rajstopy nie tylko do podwiązywania pomidorów:)
Edyta

Reply
Ogrodnicza Obsesja 8 kwietnia 2017 - 08:08

Edyta, super pomysł – kolejny na wykorzystanie rajstop!

Reply
tojazenn 27 sierpnia 2019 - 18:10

wrszcie ktos opisal w ktorym stadium mozna zaczac zbierac nasiona slonecznika (opadajace talerze). Dzieki!

Reply
Ogrodnicza Obsesja 27 sierpnia 2019 - 19:19

cieszę się, że się przydało 🙂

Reply

Leave a Comment