Home Rabata kwiatowa Letnie cięcie lawendy po przekwitnięciu 3 sposobami oraz co mnie przed nim powstrzymało.

Letnie cięcie lawendy po przekwitnięciu 3 sposobami oraz co mnie przed nim powstrzymało.

by Ogrodnicza Obsesja

Lawenda kwitnie w pełni lata, pachnąc oszałamiająco. Można używać jej kwiatów i listków czy pędów do herbat, można suszyć i trzymać w pachnących długo torebeczkach. Można robić mydła i mazidła. Można też zostawić na krzakach i obserwować trzmiele i inne zapylacze, jak hasają. Ja tak zrobiłam, spektakl niesamowity. Po jego obejrzeniu, można uschnięte kwiaty pousuwać.


Jest kilka szkół i porad o cięciu lawendy. Jedni mówią, że zostawić, niech się rozsieje. Inni, że zostawiać nie można, bo zawiązywanie nasion osłabia roślinę. Dalej radzą, żeby ciąć mocno, żeby się rozkrzewiała i zapobiec dzięki temu tworzeniu się gołego placka wewnątrz krzaka. Jeszcze inni mówią, żeby wycinać same uschnięte pędy kwiatowe. Skoro roślinie coś usycha, to znak, że się szykuje do usunięcia i można jej pomóc.

Dodatkowo środek lata to nie jedyny czas cięcia tej rośliny. Tnie się ją jeszcze jesienią (mocniej) oraz na wiosnę – suche pędy, które nie przetrwały, wymarzły. I tak cały rok wokół cięcia lawendy się obraca… Ale ten post jest o cięciu letnim, podczas którego proponuję skrócić roślinę tylko o przekwitłe pędy (jeśli w ogóle…).Ja proponuję takie cięcie na 3 sposoby, w zależności od czasu, jaki na to mamy, oraz ilości krzaczków lawendowych. 

1. Sekatorem. 
Małym sekatorem precyzyjnie wytniemy pojedyncze pędy kwiatowe. Powoli, na luzie, upajając się zapachem tego zioła.

2. Nożyczkami. 
Tym narzędziem też wytniemy pojedyncze pędy, ale przyda się bardziej, kiedy chcemy pracę przyspieszyć. W tym celu chwytamy kępę pędów i jednym ciachnięciem usuwamy.

3. Sekatorami do żywopłotów. 
Tymi wielkimi nożycami możemy już ciąć po całości, zwłaszcza, jeśli mamy małe lawendowe pole. Jeśli ktoś dysponuje elektrycznymi, to podobnie.

 
WAŻNE. 

Żeby zachować kulisty kształt pojedynczego krzaczka, warto poprawić takie, zwłaszcza hurtowe, cięcie, starając się zaokrąglać ku dołowi tak, żeby stworzyć kulę.

Oto mały tutorial.

Po nakręceniu filmiku, zabrałam się do dokończenia dzieła, jednak okazało się, że tak samo jak w poprzednim roku, co poniektóre krzaczki okupuje tygrzyk paskowany, co najmniej dwa egzemplarze. Więc co – nie mogłam im tego zrobić. Obcięłam ze dwie rośliny niezamieszkałe, a resztę zostawiłam.

Baaaardzo miło mieć tygrzyki, piękne są. W ogóle widzę, że lawendowe krzaczki sprzyjają swoją formą różnym pajęczakom, bo większość ich jest osnuta pajęczynami… Wspaniałe.

Myślę, że lawendy ciąć nie trzeba teraz, w lecie. Moim zdaniem można ograniczyć się do przycięcia na wiosnę, takiego przeglądu, co uschło, wtedy nadać też kształt. Oczywiście, w ogrodzie mam tak, że często nie planuję, to przejdę i coś mi zaświta i już to robię. Więc zabrałam się za cięcie. A potem go częściowo zaniechałam. I tak chyba najlepiej robić – to, co się czuje. 10 poradników może Ci powiedzieć, że masz uciąć teraz te rośliny, ale nikt Ci lepiej nie doradzi, niż Twoja intuicja w Twoim ogrodzie.

Miłego cięcia albo zaniechania.

Joanna.

You may also like

0 comment

Unknown 6 sierpnia 2017 - 10:31

Takie sprzeczne informacje, nie tylko dotyczące cięcia można znaleźć w wielu źródłach – co ogród, to metoda. A kończy się i tak na praktyce, jak działa, to czemu zmieniać, nawet kiedy mądra książka mówi że źle?:)

Reply
Szalony Max 6 sierpnia 2017 - 11:09

Bardzo fajny wpis – dzięki za tutorial 🙂 Pozdrawiam!

Reply
SmaszKa 6 sierpnia 2017 - 22:25

Zgadzam się – intuicja najważniejsza. Jednak początkujący ogrodnicy amatorzy na czymś muszą się opierać, później będzie z górki…Ja swoją przycięłam kilka dni temu. Czekam na drugie kwitnienie i następne cięcie wykonam "po Bożemu" wiosną 😉
Piękne te lawendy, swoją drogą 🙂
Pozdrawiam ciepło,
Kasia

Reply
FloweFans 7 sierpnia 2017 - 13:10

Super poradnik, jestem wielkim fanem Twojego bloga Pozdrawiam i życzę samych sukcesów 🙂

Reply
Marek Tomczak 7 sierpnia 2017 - 17:10

Lawenda to jedna z moich ukochanych roślin. Można z niej zrobić świetny odświeżacz do domu 😀 Świetny tekst, oby tak dalej!

Reply
Monika | Podróżowisko.pl 7 sierpnia 2017 - 17:29

Lawendę uwielbiam do tego stopnia, że kilka tygodni temu wybraliśmy się wraz z mężem do Prowansji. Powód obrania tego kierunku był tylko jeden: lawendowe pola! W ogrodzie mamy kilkanaście roślin. Przez jakiś czas miałam problem, jak swoją lawendę przycinać, ale w końcu stanęło na tym, że stosuję tylko cięcie wiosenne i usuwam w sierpniu zasychające kwiaty. Zauważyłam dzisiaj, że nasze krzaczki szykują się powoli do wypuszczenia nowych pąków 🙂

Reply
Ogrodnicza Obsesja 13 sierpnia 2017 - 12:05

dokładnie 🙂

Reply
Ogrodnicza Obsesja 13 sierpnia 2017 - 12:05

cieszę się, pozdrawiam 🙂

Reply
Ogrodnicza Obsesja 13 sierpnia 2017 - 12:05

no tak, od czegoś trzeba zacząć 🙂 również pozdrawiam!

Reply
Ogrodnicza Obsesja 13 sierpnia 2017 - 12:06

dziękuję, bardzo mi miło 🙂 pozdrawiam!

Reply
Ogrodnicza Obsesja 13 sierpnia 2017 - 12:06

dziękuję, pozdrawiam! 🙂

Reply
Ogrodnicza Obsesja 13 sierpnia 2017 - 12:07

No to faktycznie kochasz lawendę 🙂 pola lawendy muszą pachnieć oszałamiająco! pozdrawiam 🙂

Reply
Ogrodowa pasja 20 września 2017 - 09:52

Ciekawy wpis, człowiek ciągle dowiaduje się czegoś nowego, a jak widać prace w ogrodzie i przy roślinach to ciągła nauka.

Reply

Leave a Comment