14. Ślazówka letnia – a to ciekawa historia jest, bo nagle wśród warzyw, koło sałaty, wyrosły mi 2-3 rośliny, które mi tą sałatę przypominały… tak, tak, jak zaczęły piąć się w górę, to pomyślałam, że to jakaś przekwitnięta sałata. Dobrze, że nie wzięłam sobie na obiad, bo za jakiś czas pokazały się piękne, różowe kwiaty, no i już wiedziałam, że warzywo to nie jest. Kwiaty podobne do malwy. Użytkownicy któregoś z forum pomogli mi ją zidentyfikować na podstawie zdjęcia nasion, bo zdjęć rośliny jakoś nie zrobiłam. Nasiona zebrałam, chociaż nie wiedziałam, co to takiego – taka ludzka ciekawość. Jednoroczna, 60-100 cm wysokości, lubi gleby niezbyt żyzne, łatwo rośnie. Jest rozłożysta, nadaje się do wiejskich ogrodów.
16. Goździk brodaty – nasiona zebrałam sama, kwiaty od bieli po róż – mieszanka. Goździki przepiękne są, pachną niesamowicie, ślicznie w czerwcu wyglądają, gdy kwitną. To dwuletnie rośliny, ja wysiałam nasiona po ich zebraniu i już siewki wzeszły na jesień. Przykryłam je i mam nadzieję, że przetrwają zimę i w tym sezonie zakwitną. Goździki tworzą rozłogi, łatwo je zerwać, bo ich łodygi (wysokość gdzieś tak 30-50 cm) są podzielone na takie jakby segmenty, dlatego też to dość kruche rośliny. Długo trzymają się w wazonie, a zbiór nasion jest bardziej niż prosty. Ja wsiałam je wokół pnia brzoskwini.
17. Mina lobata – pnącze o ognistych kwiatach! U siebie posiałam trochę późno i nie bardzo zdążyło się rozwinąć, ale zdjęcia tego kwiata są u niektórych imponujące – kwitnący wygląda jak pochodnia. Kwitnie od lipca/sierpnia, w zależności, czy wysiejemy pod osłony, czy bezpośrednio do gruntu. Nasiona dobrze jest pomoczyć w wodzie przed wysianiem. Wrażliwa na zimno, więc wysadzamy/siejemy, gdy nie ma już zagrożenia przymrozkami. Pochodzi z Meksyku, dlatego u nas będzie tylko jednoroczna.
18. Lak ogrodowy (Cheiranthus cheiri) – z wymiany od Loli, odcień pomarańczowy. Dwuletni, dorasta do 30-40 cm. Wysiewamy na wiosnę do doniczek, potem pikujemy do gruntu na miejsce stałe i w przyszłym roku nam zakwitnie – podobnie jak z goździkiem brodatym. Dla cierpliwych i tych z dobrą pamięcią. Ale warto!
19. Aksamitka – nasiona zebrane przeze mnie z różnych odmian aksamitki – pełnych, mniej pełnych… ale te rośliny chyba nie zachowują cech, więc zobaczymy, co z tego wyrośnie. Aksamitki to bardzo łatwe w uprawie rośliny, pożyteczne warzywniku (odstraszają nicienie), kwintą bardzo długo, aż do przymrozków, w przepięknych, ognistych kolorach. Można siać do doniczek i przesadzić. Ja siałam do ziemi bezpośrednio akurat i nawet nie przerywałam, pięknie rosły w gęstych kępach. Polecam je też na balkon czy taras, do kompozycji doniczkowych. Jeśli ktoś dobrnął do tego momentu i jest chętny, to zapraszam do kontaktu, chętnie podzielę się nasionami, bo mam ich mnóstwo! Piszcie! – ogrodniczaobsesja@gmail.com
To tyle tego, co mam w lodówce. Nie… nie jest to wszystko wcale, przyznaję, na dodatek już w centrach ogrodniczych zaczyna się sezon i mam kilkanaście torebek nowych kwiatów i warzyw. Budzi się Obsesja…
Joanna.