Kwiaty w zimie? Helleborus / Ciemiernik / Moroznik.

przez Ogrodnicza Obsesja
337 wejścia

Znana jest też odmiana ciemiernika kaukaskiego (caucasicus), którego w internecie spotkamy pod nazwą pochodzenia rosyjskiego moroznik (morożnik). Moroznik jest znany ze swoich właściwości leczniczych, zawiera właśnie heleborynę (teraz wiemy, skąd nazwa rośliny pochodzi) – glikozyd roślinny.

Podobne substancje zawierają inne, uznawane za trujące kwiaty, jak naparstnica, oleander czy konwalia majowa. W medycynie naturalnej popularny, natomiast pojawiają się też informacje kontra, przestrzegające przed jego stosowaniem bez nadzoru lekarskiego. Pozostawiam to bez komentarza, bo nie wiem.

Helleborusy kwitną teraz  właśnie, ponieważ ciepłe mamy zimy od 2 lat, pojawiają się już w grudniu. „Normalnie” widzimy je na przedwiośniu, wystawiające głowy spod resztek śniegu w okresach odwilży.
Przez resztę sezonu ogród dekorują liście. Stanowisko wolą bardziej cieniste, nie znoszą suszy i przesadzania, natomiast można je rozsadzać przez podział rozrośniętych kęp. Można też z nasion, zbierając i wysiewając szybko po kwitnieniu (tracą ponoć zdolność kiełkowania w krótkim czasie).
W swoim ogrodzie posadziłam ciemierniki dopiero w zeszłym roku i czekam, aż zakwitną, a w miarę upływu czasu się rozrosną.
Macie ciemierniki u siebie?
 
 
Joanna.  
 
Wszystkie zdjęcia pochodzą z poznańskiej Gardenii 2015.

Podobne tematy

Zostaw komentarz

* Umieszczając komentarz, akceptujesz Politykę Prywatności tej strony.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia jej prawidłowego działania, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych, zapewniania funkcji społecznościowych oraz systemu komentarzy. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek? Akceptuję Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Polityka Prywatności i Cookies